Katarzyna Kuczyńska-Budka z KKW Koalicja Obywatelska została wybrana na urząd prezydenta Gliwic jako pierwsza kobieta w historii. PKW podała w poniedziałek, że w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56 proc. głosów (24 520). Zwyciężyła przewagą 540 głosów. Natomiast Mariusz Śpiewok – startujący z KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza – w ponownym głosowaniu uzyskał 49,44 proc. głosów (23 980). W Gliwicach frekwencja w drugiej turze wyniosła 37,81 proc.
Pierwsza pani prezydent Gliwic w historii
Od ustanowienia samorządu terytorialnego na poziomie gminnym w 1990 r., urząd prezydenta Gliwic piastowało sześciu mężczyzn, spośród nich najdłużej Zygmunt Frankiewicz (1993-2019). Po zaprzysiężeniu Kuczyńska-Budka będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Kuczyńska-Budka w ankiecie PAP zadeklarowała, że jej pierwszą decyzją w nowej roli będzie powołanie architekta miejskiego, aby przeobrazić Gliwice w miasto-ogród. Za największe wyzwanie uznała budowę szpitala, jednak na ostatniej prostej przed ponownym głosowaniem przedstawiła – m.in. w towarzystwie kierującej Ministerstwem Zdrowia Izabeli Leszczyny (KO) – plan na utworzenie w mieście placówki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Żona Borysa Budki
Nowa prezydent Gliwic należy do Platformy Obywatelskiej. W minionej kadencji zasiadała w gliwickiej radzie miasta. Ostatnie lata przepracowała w biurze poselskim Marka Gzika (KO) oraz Tomasza Olichwera (KO). W przeszłości pracowała na stanowiskach związanych z komunikacją i dialogiem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miejskim w Zabrzu, a także jako dziennikarka. Prywatnie jest żoną Borysa Budki (KO) - szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma 53 lata.
Z kim konkurowała?
Śpiewok był kandydatem ugrupowania związanego z wieloletnim prezydentem miasta Zygmuntem Frankiewiczem, który w 2019 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu Senackiego, do którego należała także KO. Wówczas przedterminowe wybory prezydenckie wygrał popierany przez niego Adam Neumann, a Śpiewok został wiceprezydentem. Wcześniej przez kilkanaście lat był związany m.in. z gliwickim samorządem i spółkami.
I tura
W pierwszej turze Kuczyńska-Budka otrzymała 38,62 proc. głosów (23 689). Natomiast Śpiewoka poparło 27,82 proc. (17 061 głosujących). Dalej znaleźli się: Łukasz Chmielewski z KW Prawo i Sprawiedliwość – 20,01 proc. (12 271); Kajetan Gornig z KWW Nowy Ratusz – 9,75 proc. (5 980); Marcin Glowienka z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 3,81 proc. (2 336). Frekwencja wyniosła 47,84 proc.
Najwięcej mandatów w Radzie Miasta Gliwice zdobyła KO – dziesięć. Siedem przypadło PiS, sześć Koalicji Dla Gliwic oraz dwa Nowemu Ratuszowi.
— CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO o wyborach samorządowych 2024 - wyniki, frekwencja, sondaże, opinie
olnk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/689333-zona-budki-zostala-prezydentem-gliwic-jako-pierwsza-kobieta