„W przyszłym tygodniu zadecydujemy, żeby nie jako rząd, ale jako kluby parlamentarne złożyć ten i być może inne projekty i szybko przystąpić do pracy” - odpowiedział premier Donald Tusk pytany na konferencji prasowej o projekt ustawy dotyczącej związków partnerskich. Zapowiedział przy tym, że rządowy projekt jest gotowy, ale nie może zostać złożony, póki nie będzie pewności, że poprą go wszystkie partie wchodzące w skład koalicji.
Premier dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu.
Rząd składa się, czy tego chcemy, czy nie, z czterech partii, które w sprawach aborcji i związków partnerskich mają różnicę zdań i trochę różne wrażliwości. W przyszłym tygodniu zadecydujemy, żeby nie jako rząd, ale jako kluby parlamentarne, złożyć ten i być może inne projekty, i szybko przystąpić do pracy
— powiedział w środę Donald Tusk.
Jeden ze „stu konkretów”
Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, jakie w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za „małżeństwami” jednopłciowymi.
Katarzyna Kotula zapowiadała na początku stycznia br. w rozmowie z TVN24, że projekt przepisów będzie gotowy do marca. Powiedziała wtedy, że punktem wyjścia do prac nad ustawą są projekty ustaw w tej sprawie, jakie powstały w ostatnich latach. Swoje propozycje przepisów złożyły do Sejmu w 2018 r. Nowoczesna, a dwa lata później Lewica. Znalazły się w nich m.in. zapisy o: prawie do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym, dziedziczeniu w pierwszej linii, rencie po zmarłym i zasiłku opiekuńczym w przypadku sprawowania opieki nad partnerem oraz prawo do przysposobienia dziecka partnera.
W grudniu ub. roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/688159-tusk-projekt-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich-jest-gotowy