„Prokuratura Regionalna w Lublinie nie wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi KO Romanowi Giertychowi. Nie ma dla tego przesłanek” – dodała rzeczniczka tej prokuratury. Śledztwo w sprawie spółki Polnord ma zostać przedłużone o kolejne pół roku.
Roman Giertych był jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października 2020 r. w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty przywłaszczenia środków spółki i wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.
Giertych trafił do warszawskiego szpitala po tym, jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Obrońcy Giertycha poinformowali wówczas, że w czasie prowadzonych z ich klientem czynności prokuratorskich w warszawskim szpitalu ze względu na stan zdrowia nie było możliwości porozumienia się z adwokatem, przez co nie doszło do skutecznego ogłoszenia mu zarzutów.
Nie ma przesłanek do wystąpienia z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Romanowi Giertychowi. Śledztwo jest kontynuowane i zostanie przedłużone do 16 października
— poinformowała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk-Jankowska. Dodała, że prokuratura wystąpi o opinię z zakresu ekonomii.
Zmienili naczelnika
Jak przekazała prok. Beata Syk-Jankowska, nie tylko podjęto decyzję o umorzeniu. Zmienił się również kierownik zespołu zajmującego się sprawą Polnordu – z prok. Jerzego Ziarkiewicza (byłego szefa Prokuratury Regionalnej w Lublinie) na prok. Andrzeja Markowskiego, naczelnika Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
W grudniu 2021 r. Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mecenasa Romana Giertycha w związku z jego niestawiennictwem na wezwania prokuratury. Z podawanych informacji wynikało, że nie stawił się w żadnym z 21 terminów wskazanych przez śledczych, a w ciągu roku prokuratura wysłała do Giertycha, pod wszystkie znane adresy, ponad 100 wezwań na przesłuchanie.
Giertych odpierał wówczas twierdzenia śledczych w tej sprawie. Argumentował, że wezwania kierowane przez prokuraturę są bezprawne, a on sam „nie popełnił nigdy żadnego przestępstwa”.
W marcu ub.r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie nie uwzględnił wniosku Prokuratury Regionalnej w Lublinie o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec mecenasa Romana Giertycha. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji.
We wrześniu ubiegłego roku Prokuratura Regionalna w Lublinie informowała, że zamierza przedstawić nowe zarzuty Romanowi Giertychowi.
Zostało wydane postanowienie o zmianie wcześniejszego orzeczenia w tym zakresie. To z kolei wymaga ogłoszenia tego podejrzanemu i przesłuchania na tę okoliczność. Oczywiście ma on prawo do odmowy składania wyjaśnień
— informowała wtedy prokuratura. Roman Giertych 13 listopada 2023 r. złożył ślubowanie i został posłem na Sejm RP, uzyskując immunitet startując z listy Koalicji Obywatelskiej w Kielcach.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/687982-nie-bedzie-wniosku-o-uchylenie-immunitetu-giertychowi