Warszawa, jako europejska stolica, powinna zadbać o grupy wrażliwe, m.in. LGBT - powiedziała na konferencji prasowej przed ratuszem kandydatka w wyborach na prezydenta Warszawy Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu z Lewicy.
Czas, żeby również warszawski urząd miasta dostrzegł i docenił wkład społeczności LGBT w mieście. Czas, by osoby, które tutaj przyjeżdżają, ale też mieszkają czuły się jak u siebie
— powiedziała Biejat.
W jej ocenie nie wystarczy do tego tylko objęcie Parady Równości patronatem przez prezydenta Warszawy „co oczywiście jest potrzebnym i jasnym sygnałem”.
Potrzebujemy wreszcie zrealizować obiecaną już kartę LGBT - kartę, której nie dało się zrealizować
— mówiła.
Dzisiaj jestem tu, żeby powiedzieć, że kiedy mówię, że Warszawa będzie miastem dla wszystkich, że Warszawa będzie miastem dobrym do życia, to mam na myśli również osoby LGBT+ i ich rodziny. Mam na myśli wszystkich tych, którzy czuję się przez miasto pomijani
— zadeklarowała.
Kuriozalne szkolenia dla policji i straży miejskiej
Zapowiedziała, że po wygranej będzie realizowała w praktyce zapisy karty LGBT, w której dla niej kluczową jest sprawa edukacji - wspieranie młodzieży LGBT w szkołach, wprowadzenie „latarników”, żeby dzieci w szkole nie były dyskryminowane. Według niej potrzebne jest też wsparcie dla nauczycieli, w tym, żeby mogli lepiej wspierać swoich uczniów z tej społeczności.
Ważnym dla mnie elementem jest też zadbanie o bezpieczeństwo - dlatego będziemy też pilnować tego, aby zarówno policja, jak i straż miejska regularnie przechodziły szkolenia antydyskryminacyjne - żeby lepiej radziły sobie z przestępstwami skierowanymi przeciw tej społeczności, żeby lepiej traktować te osoby, które niestety cały czas są ofiarami przestępstw z nienawiści
— powiedziała.
Warszawa może być dobrym miastem, Warszawa może być miejscem, gdzie wszyscy czujecie się dobrze - mówiła do współpracowników, którzy precyzowali szczegóły programu.
My zadbamy o to, żeby każdy urzędnik, każdy przedstawiciel miejskiej administracji, każdy pracujący w miejskich usługach wiedział, że również wy - członkowie mniejszości LGBT jesteście pełnoprawnymi obywatelami Warszawy i tutaj jest miejsce również dla was
— zapewniła.
Apelowała, by w niedzielę pójść do wyborów niezależnie od tego, na którego kandydata zostanie oddany głos „i jeszcze raz oddać głos na demokrację”.
Oczywiście liczymy na drugą turę i wygląda na to, że mamy na nią dużą szansę
— dodała, odpowiadając na pytania dziennikarzy.
Biejat jest kandydatką Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich.
Kandydaci na prezydenta Warszawy
Oprócz Biejat w wyborach kandydują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin–Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni, Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, 21 kwietnia, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jak widać, w kwestii promocji środowisk i ideologii LGBT Magdalena Biejat nie różni się specjalnie od obecnego włodarza stolicy Rafała Trzaskowskiego.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/687450-ideologiczne-pomysly-biejatobiecuje-wprowadzenie-karty-lgbt