Po 13 grudnia 2023 roku „MKiDN nie zawarło żadnych umów z podmiotami zewnętrznymi (np. kancelarie prawne, notarialne, firmy ochroniarskie, osoby fizyczne itp.) na usługi prawne, doradcze, wykonywanie usług i inne, związane z działaniami resortu wobec mediów publicznych” – oświadczył resort kultury w odpowiedzi na interpelację posła PiS Piotra Glińskiego, o czym portal wPolityce.pl informuje jako pierwszy. Czy w takim razie np. firmy ochroniarskie weszły do mediów publicznych, kiedy siłowo przejmowała je „koalicja 13 grudnia”, bez żadnych umów?
Piotr Gliński złożył interpelację w sprawie umów zewnętrznych zawartych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po 13 grudnia 2023 roku. W związku z obecnymi działaniami MKiDN poseł Prawa i Sprawiedliwości poprosił o odpowiedzi na trzy pytania. W kontekście odpowiedzi najistotniejsze okazało się pytanie pierwsze.
MKiDN nie zawarło żadnych umów
Czy po 13.12.2023 r. MKiDN zawarło jakiekolwiek umowy z podmiotami zewnętrznymi (np. kancelarie prawne, notarialne, firmy ochroniarskie, osoby fizyczne itp.) na usługi prawne, doradcze, wykonywanie usług i inne, związane z działaniami resortu wobec mediów publicznych?
— zapytał Gliński.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Piotr Gliński: To największy zamach na polską demokrację od 1989 roku. Sienkiewicz powinien się wytłumaczyć
Dodał, że jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, to zwraca się z prośbą o przedstawienie listy zawartych umów.
W imieniu szefa resortu kultury odpowiedzi udzielił wiceminister Andrzej Wyrobiec. I tu zaskoczenie.
Po 13.12.2023 r. MKiDN nie zawarło żadnych umów z podmiotami zewnętrznymi (np. kancelarie prawne, notarialne, firmy ochroniarskie, osoby fizyczne itp.) na usługi prawne, doradcze, wykonywanie usług i inne, związane z działaniami resortu wobec mediów publicznych
— napisał Wyrobiec.
Świadczenie usług doradczych
Z kolei w pytaniu trzecim Piotra Glińskiego zainteresowało, czy po 13 grudnia ubiegłego roku „MKiDN zawarło jakiekolwiek umowy z podmiotami zewnętrznymi (np. kancelarie prawne, notarialne, firmy ochroniarskie, osoby fizyczne itp.) na usługi prawne, doradcze, wykonywanie usług i inne, związane z działaniami resortu i jego kierownictwa w sferze informacyjno-promocyjno-wizerunkowej”.
Po 13.12.2023 r. MKiDN zawarło 7 umów z podmiotami zewnętrznymi (np. kancelarie prawne, notarialne, firmy ochroniarskie, osoby fizyczne itp.) na usługi prawne, doradcze, wykonywanie usług i inne, związane z działaniami resortu i jego kierownictwa w sferze informacyjno-promocyjno-wizerunkowej
— czytamy w odpowiedzi Wyrobca.
Wyszczególniono tam jednak, że w śród wspomnianych siedmiu znajdują się trzy „umowy zlecenia z osobami fizycznymi na świadczenie usług doradczych w sferze j.w.”.
CZYTAJ TAKŻE:
Pytania, które nasuwają się po przeczytaniu odpowiedzi na pierwszy punkt interpelacji, są oczywiste. Skoro nie było umów, to na jakiej podstawie działała choćby notariusz Joanna K., która uczestniczyła w nielegalnym przejęciu mediów publicznych? Na jakiej również podstawie w siedzibach mediów publicznych pojawiły się firmy ochroniarskie, które towarzyszyły neozarządom? I jakie było rzekome umocowanie prawne tych ostatnich? Skąd tam wreszcie przedstawiciele prywatnych kancelarii prawnych, jeżeli z nimi umów też nie podpisywano? Zagadki związane z zamachem na media publiczne mnożą się w zastraszającym tempie.
wPolityce.pl/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/687236-przejecie-mediow-publicznych-bez-koniecznych-umow