Prezenter informacyjny Marek Czyż, który przeszedł do Telewizji Polskiej w grudniu 2023 r. po jej nielegalnym przejęciu, na swoim kanale YouTube publikuje rozmowy z politykami, spośród których większość przynależy do Koalicji Obywatelskiej. W neo-TVP zapowiadał „czystą wodę” w ramach odpolitycznienia. Czy właśnie na tym polega apolityczność dziennikarza publicznej telewizji, że przed wyborami rozmawia głównie z politykami jednego komitetu wyborczego?
Marek Czyż, od niedawna prezenter telewizyjny neo-TVP, która rzekomo miała być „odpolityczniona”, na swoim kanale YouTube od kilku tygodni publikuje wywiady z politykami Koalicji Obywatelskiej. Tylko nieliczni jego rozmówcy przynależą do innych komitetów wyborczych. Goście Czyża są kandydatami w zbliżających się wyborach samorządowych. Zauważyła to także Interia, która niedawno zwróciła uwagę na rozmowę z prezydent Zabrza Agnieszką Rupniewską. Sama włodarz miasta pochwaliła się „podróżą” z redaktorem. A kampania wyborcza się rozpędza.
Dzień dobry Zabrze, wiecie z kim zaczynam dzisiejszy poranek? Z panem redaktorem Markiem Czyżem. Wybraliśmy się na krótką podróż po naszym mieście. Na pewno niebawem zobaczycie efekty tej podróży
– powiedziała kandydatka KO w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych
To jednak niejedyny przypadek w ostatnim czasie, gdy prowadzący program informacyjny „19:30” spotyka się poza Telewizją Polską z politykami KO. Czyż pod opublikowanymi nagraniami dodaje krótki opis przedstawiający jego rozmówców, ale nie ujawnia ich przynależności politycznej.
Wcześniej też rozmawiał z radnym sejmiku woj. śląskiego Hubertem Maślanką, a obecnie też kandydatem do Sejmiku Województwa Śląskiego, a także z Aldoną Węgrzynowicz, kandydatką KO do tego samego sejmiku.
Czyż w czasie przejażdżki samochodem przeprowadził też wywiad z: Anną Zasadą-Chorab (PO) – kandydatką z Siemianowic Śląskich oraz z Dorotą Konieczny-Simelą (KO) – kandydatką na prezydenta Mysłowic, Michałem Kirkerem – kandydatem na prezydenta Jaworzna, kandydatem na prezydenta Katowic Marcinem Krupą, który otrzymał poparcie od KO. Dziennikarz rozmawiał też z Katarzyną Stachowicz (PO), radną Sejmiku Śląskiego i Łukaszem Kohutem, europosłem z Nowej Lewicy.
Chociaż nie wszyscy jego rozmówcy są bezpośrednio związani z KO, to chociażby burmistrz Ustronia Przemysław Korcz (KWW Projekt Ustroń) gościł w mieście Donalda Tuska. W sierpniu 2023 r. Korcz otworzył spotkanie lidera PO z mieszkańcami w ustrońskim amfitearze.
Na tle gości Czyża może się wyróżniać m.in. prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, który jest kontrkandydatem Anny Nemś (KO) oraz Tomasz Bujok czy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Czy to jest właśnie ta „czysta woda”, którą obiecywał Czyż, gdy zapowiadał nową odsłonę „Wiadomości”?
Zamiast propagandowej zupy, chcemy zaproponować czystą wodę – nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków
– powiedział wówczas prezenter telewizyjny.
W ostatnich tygodniach Czyż na swoim kanale YouTube nie opublikował jednak żadnego wywiadu z politykami partii konserwatywnych. Na tym polega „apolityczność” dziennikarzy, którzy przeszli do Telewizji Polskie za czasu neo-zarządu?
Odnieśli się do tego politycy, np. poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak w komentarzu zwrócił uwagę na małą liczbę wyświetleń
A ile wyświetleń. Kandydaci marnują czas jeżdżąc autem zamiast wyjść na ulice do normalnych ludzi
CZYTAJ TAKŻE:
X/YouTube/Interia/wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/687205-czysta-woda-czyza-wywiady-z-politykami-ko-przed-wyborami