„Gdyby przepisy dot. tabletki „dzień po” wróciły do Sejmu w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to decyzja prezydenta będzie inna” - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka komentując prezydenckie weto nowelizacji Prawa farmaceutycznego.
„Jest otwartość prezydenta”
W piątek, dopytywana, czy o rozwiązaniach proponowanych przez rząd prezydent rozmawiał - poza posłankami Lewicy - z przedstawicielami innych środowisk popierających te rozwiązania, Paprocka poinformowała, że „o takie spotkanie poprosiły tylko panie posłanki z Lewicy”.
Zostały niezwłocznie oczywiście zaproszone do Pałacu Prezydenckiego, zgodnie z tym stanowiskiem, o którym cały czas mówimy, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte
— zaznaczyła.
Prezydencka minister poinformowała też, że „gdyby przepisy dotyczące tabletki ‘dzień po’ wróciły do Sejmu w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to decyzja prezydenta będzie inna”.
Następnie została zapytana, czy prezydent poparłby taką ustawę.
Jest otwartość pana prezydenta na to, aby regulacje dotyczące zniesienia obowiązku uzyskania recepty w grupie kobiet pełnoletnich, czyli powyżej 18. roku życia - tutaj ta otwartość jest, jest jasno deklarowana przez Pałac Prezydencki
— powiedziała.
Dodała, że takie stanowisko prezydent zajął również podczas spotkania z posłankami Lewicy.
Tabletka „dzień po” pozostanie dostępna na dotychczasowych zasadach
Wskutek decyzji prezydenta stan prawny pozostaje niezmieniony. Leki, produkty lecznicze, o których mówimy, głównie związane z antykoncepcją, przede wszystkim produkt, który występuje pod nazwą ellaOne, będzie dostępny na dotychczasowych zasadach, czyli po uzyskaniu recepty
— powiedziała Małgorzata Paprocka przed Pałacem Prezydenckim.
Na briefingu minister Paprocka przekazała, że prezydent wsłuchał się w głosy rodziców, które docierały do jego kancelarii w bardzo licznej korespondencji.
Dodała, że prezydent podkreślił, że „gdyby te rozwiązania wróciły do Sejmu, ale w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to ocena tego typu regulacji będzie inna”.
Prezydent zapowiadał weto
Prezydent w mediach zapowiadał, że nie podpisze ustawy, „która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Jego zdaniem tabletka „dzień po” dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest „daleko idącą przesadą”.
Nowelizację Prawa farmaceutycznego o pigułce „dzień po” Sejm uchwalił w lutym tego roku. W marcu Senat nie wprowadził poprawek.
Nowelizacja przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.
Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/686848-paprockadla-kobiet-po-18-decyzja-ws-tabletki-bylaby-inna