„Informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej od grudnia 2023 r. prowadzi śledztwo w sprawie wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku, oznaczonych m.in. jako ‘wniosek prokuratora o zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie’”- podkreśla Prokuratura Krajowa w oświadczeniu związanym z publikacją Wirtualnej Polski dotyczącej prokurator Ewy Wrzosek. Sama zainteresowana również skomentowała tekst, przy okazji atakując byłego szefa MS Marcina Warchoła.
W związku z artykułem Patryka Słowika na łamach Wirtualnej Polski, „Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek” Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie.
W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu red. Patryka Słowika pt. „Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media” informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej od grudnia 2023 r. prowadzi śledztwo w sprawie wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku, oznaczonych m.in. jako „wniosek prokuratora o zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie”
— czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się rzecznik PK Przemysław Nowak.
W ramach tego śledztwa badane są również fakty i okoliczność podniesione w powyższym materiale prasowym. Celem śledztwa jest dokonanie prawdziwych ustaleń faktycznych i obiektywna prawnokarna ocena wszystkich czynów będących przedmiotem postępowania
— podkreślono.
Komunikat o śledztwie prowadzonym przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej dotyczącym między innymi zdarzeń opisanych w dzisiejszym artykule red. Patryka Slowika na portalu Wirtualna Polska.
Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień
Jak wyjaśniła PAP rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak, śledztwo, o którym mowa w komunikacie, zostało wszczęte 14 grudnia 2023 r., w związku ze złożeniem zawiadomienia przez ówczesnego prokuratora regionalnego w Warszawie Jakuba Romelczyka.
Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień przez prokurator Ewę Wrzosek. Przedmiotem postępowania są okoliczności, o których pisze dziś WP
— powiedziała Adamiak.
Rzeczniczka podkreśliła jednak, że zawiadomienie ówczesnego prokuratora regionalnego dotyczyło „nieuprawnionego wniesienia wniosków do sądów okręgowych przez nieuprawnioną osobę”. „W ocenie prokuratora Romelczyka, prok. Wrzosek takich wniosków złożyć nie mogła” – dodała.
Adamiak zaznaczyła, że część przedstawionych w artykule WP okoliczności, nie była znana w momencie złożenia zawiadomienia przez Romelczyka.
W trakcie postępowania, musi zostać wyjaśniona okoliczność, która została dziś wskazana, bo niewątpliwie łączy się ze sprawą
— powiedziała.
Pytana, czy prok. Wrzosek była już w tej sprawie przesłuchiwana, Adamiak zaprzeczyła.
Prokurator Wrzosek nie została jeszcze przesłuchana. Na tę chwilę, nie jestem w stanie podać terminu. Czynności są prowadzone, dotychczas przesłuchano pracowników sekretariatów prokuratury okręgowej, jak i rejonowej
— podała.
Adamiak potwierdziła, że immunitet Wrzosek nie został uchylony, w związku z tym wciąż wykonuje ona swoje obowiązki prokuratorskie.
Jeśli prokurator prowadzący postępowanie dojdzie do wniosku, że zgromadzone dowody uzasadniają postawienie zarzutu popełnienia przestępstwa, musi zwrócić się do sądu dyscyplinarnego o uchylenie immunitetu
— wyjaśniła.
Wrzosek o „praworządności” i „ochronie interesu społecznego”
Również i sama „bohaterka” publikacji skomentowała całą sprawę.
𝗣𝗿𝗼𝗸𝘂𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿 może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, wziąć udział w każdym postępowaniu, jeżeli wymaga tego 𝗼𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗮 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗼𝗿𝘇𝗮̨𝗱𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶, 𝗽𝗿𝗮𝘄 𝗼𝗯𝘆𝘄𝗮𝘁𝗲𝗹𝗶 𝗹𝘂𝗯 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝗲𝘀𝘂 𝘀𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼. Decyduje sąd. To za komentarz.😎 A dla przypomnienia - prokuratorem generalnym 30 listopada 2023 r. był kolega partyjny Ziobro - niejaki Warchoł. Kto pamięta ich pomysły na praworządność i ochronę interesu społecznego?
— napisała na platformie X prokurator Ewa Wrzosek.
Prokurator Wrzosek czuje się najwyraźniej bardzo pewna siebie. Lub wręcz przeciwnie, skoro kieruje uwagę na byłych szefów MS, nie odnosi się natomiast do meritum tego, co znalazło się w publikacji WP. Nasuwa się także pytanie, co wspólnego z ochroną praworządności lub interesu społecznego ma buszowanie po domu ciężko chorego polityka i ze względu na jego nieobecność - wyłamywanie drzwi, a nawet - zaklejanie monitoringu?
CZYTAJ TAKŻE:
aja/X, gov.web.pl, PAP, wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/686722-jest-komunikat-pk-ws-wrzosek-co-na-to-sama-prokurator