„Mamy wystarczającą większość, by przegłosować wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, nawet jeżeli Partia Razem tego wniosku nie poprze” - powiedział szef klubu KO Zbigniew Konwiński. Dodał, że głosowanie w tej sprawie to prawdopodobnie perspektywa kilku miesięcy. Oznacza to, że koalicja Tuska zamierza zlekceważyć wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał zmianę przepisów i podniesienie wymaganej większości przy wniosku o TS dla prezesa NBP do 3/5 głosów w Sejmie.
Grupa posłów koalicji rządowej złożyła wczoraj wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Autorzy wniosku zarzucają prezesowi NBP, że „w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania dopuścił się naruszenia Konstytucji RP i ustaw”. Prezesowi banku centralnego zarzuca się, że w czasie pandemii przeprowadził skup obligacji skarbowych i przez państwo gwarantowanych emitowanych przez PFR i BGK.
CZYTAJ TAKŻE: Prezes Szałamacha: Zarzuty niedorzeczne i obrażające inteligencję przyzwoitych ludzi
NBP odpiera te zarzuty i przypomina, że skup był zgodny z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jak i przepisami ustawy o NBP. Co więcej jego celem było zapewnienie płynności bankom komercyjnym, od których odkupuje wspomniane obligacje. W tamtych miesiącach w bankach widoczne były choćby wzmożone wypłaty pieniędzy przez klientów.
Razem nam do niczego nie potrzebne
Przewodniczący klubu KO Zbigniew Konwiński pytany w TVP Info o tę sprawę wyraził przekonanie, że w Sejmie dojdzie do głosowania tego wniosku i prezes Glapiński zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu.
Konwiński wyjaśnił, że wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu trafi najpierw do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, a po drodze będzie jeszcze szereg przesłuchań oraz posiedzeń komisji i dopiero na końcu będzie głosowanie w Sejmie.
Mamy wystarczającą większość, żeby przegłosować wniosek o TS dla prezesa Glapińskiego, nawet jeżeli Partia Razem tego wniosku nie poprze. Jest wystarczająca, bezwzględna większość
— powiedział Konwiński. Przyznał, że wniosek będzie głosowany nie od razu; jego zdaniem to prawdopodobnie perspektywa kilku miesięcy.
Będziemy szukać głosów również poza koalicją rządową, we wszystkich innych miejscach, w których będzie to możliwe. Różne rzeczy będą się jeszcze działy w środowisku dzisiejszej Zjednoczonej Prawicy po wyborach europejskich
— dodał szef klubu Koalicji Obywatelskiej.
Decyzja Sejmu o postawieniu premiera i ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli za uchwałą w tej sprawie zagłosuje co najmniej 3/5 (276) posłów. Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę przepisów w tej materii i dołączenie do tej listy także prezesa NBP. Zgodnie z zakwestionowanymi przez TK przepisami prezesa NBP Sejm może pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/686566-koalicja-tuska-ominie-razem-ws-wniosku-o-ts-dla-prezesa-nbp