„Od 1 kwietnia tego roku limity na opiekę paliatywną i hospicyjną zostaną zniesione” – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił zaś, że „Polki i Polacy dzisiaj chcą rozmawiać o rozwiązywaniu konkretnych problemów, i o tym właśnie są wybory samorządowe”. Dodał, że „przez osiem lat niszczenia demokracji to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania”. Prezydent miasta stołecznego chyba nie mówił o swoim samorządzie, bo dopiero w czasie kampanii przypomniał sobie o pewnych kwestiach i inwestycjach w stolicy. Ponadto, to obecny rząd koalicyjny narusza zasady prawa.
Podczas sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie Leszczyna przypomniała o wprowadzeniu przez rząd od 1 stycznia 2025 r. zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Znosimy limity na opiekę paliatywną i hospicyjną, uwaga, od 1 kwietnia, czyli już
– powiedziała minister zdrowia.
Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ws. limitów finansowych zakłada, że nie będą one obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach stacjonarnych i domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Do tej pory ograniczenia nie dotyczyły tylko świadczeń paliatywnych i hospicyjnych dla dzieci i młodzieży.
Na problem limitów ograniczających dostęp do opieki paliatywnej zwróciła w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie pokontrolnym napisano wtedy, że ograniczenie to powoduje powstawanie kolejek do hospicjów i sprawia, że część pacjentów nie doczekuje pomocy.
Konsultacje społeczne projektu trwają do 27 marca 2024 r.
Osiągnięcia MZ?
Minister Leszczyna w sobotę przypomniała, że w wyniku działań obecnego rządu od 1 czerwca br. z budżetu państwa finansowana będzie procedura zapłodnienia in vitro, z uwzględnieniem osób, które muszą poddać się terapii onkologicznej, ale w przyszłości chcą zostać rodzicami.
Leszczyna wskazała też, że kolejną zrealizowaną obietnicą rządu są bezpłatne badania prenatalne, które będą dostępne od 1 maja br. bez względu na wiek, jeśli tylko lekarz zdecyduje, że są potrzebne.
Jak mówiła, w każdym oddziale ginekologiczno-położniczym będzie dostępne na życzenie znieczulenie okołoporodowe.
Dodała, że od 1 maja br. bez recepty dostępna będzie pigułka „dzień po”, nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację Prawa farmaceutycznego.
Zaznaczyła, że z budżetu państwa finansowany będzie także czynny 24 godziny na dobę telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Poinformowała, że pod numerem 116 111 dyżurować będą psychologowie, psychiatrzy i prawnicy, którzy będą gotowi, by udzielać wsparcia młodym ludziom.
Rzeczywiście ma się czym poszczycić Koalicja 13 Grudnia – tabletką uderzającą w nienarodzone dzieci. Do tego, „prawem” wprowadzanym mimo braku poparcia prezydenta. Ponadto, w lutym zaś minister Leszczyna na rok odłożyła wejście w życie Krajowej Sieci Onkologicznej. Szefowa resortu chwali się pewnymi osiągnięciami, ale co z opieką dla pacjentów onkologicznych?
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej weszła w życie w ubiegłym roku i została przygotowana przez rząd PiS. 6 lutego został zaś przyjęty projekt nowelizacji ustawy o KSO. Ma ona zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Projektowana nowela wprowadza zmianę terminu pierwszej kwalifikacji placówek na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej. Ma ona zostać przeprowadzona do 31 marca 2025 r.
CZYTAJ WIĘCEJ: Leszczyna odracza ważną ustawę dot. pacjentów onkologicznych i atakuje lekarzy. Grozi ws. aborcji
Trzaskowski o wyborach samorządowych
Na sobotniej konwencji samorządowej KO w Olsztynie wystąpił też Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że oprócz sprzątania po PiS-ie, samorządowcy razem z rządem zabierają się za rozwiązywanie prawdziwych problemów Polek i Polaków.
Rozmawiamy o niepłodności, rozmawiamy o psychiatrii i psychologii dziecięcej, rozmawiamy o tym jak radzić sobie i wprowadzać nowoczesną edukację, jak radzić sobie na przykład z weryfikowaniem danych i rozpoznawać kiedy mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. To są prawdziwe problemy
– mówił wiceprzewodniczący PO.
Do prawdziwych problemów Polek i Polaków prezydent Warszawy zaliczył też tworzenie nowych miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom, dbanie o to, aby miasta były tolerancyjne, zielone i nowoczesne.
Polki i Polacy dzisiaj chcą rozmawiać o rozwiązywaniu konkretnych problemów i tak się składa że w tych bardzo trudnych czasach, osiem lat niszczenia demokracji, osiem lat niszczenia samorządów, to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania. Wtedy kiedy rząd odbierał prawa obywatelom i obywatelkom, dlatego że my zbyt często mówiliśmy o praworządności, która była kojarzona z czymś abstrakcyjnym, a przecież po prostu zabierano nam prawa podstawowe. W momencie kiedy zabierano nam prawo do in vitro to samorządy stawały na wysokości zadania
– powiedział.
Trzaskowski dodał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów PiS próbowało niszczyć samorząd, próbowało go kompletnie rozmontować i zabierało samorządom pieniądze.
Te pieniądze są pieniędzmi podatników, bo są wypracowane właśnie tutaj, w Olsztynie, czy w Warszawie. Dzisiaj pracujemy z ministrem finansów (…) nad projektem ustawy, w którym samorządowcy, budżet samorządowy, dochody zostaną kompletnie uniezależnione od decyzji rządu. I to jest właśnie wzmacnianie samorządności
– podkreślił.
Prezydent Warszawy powiedział też, że w Polsce udało się zbudować samorząd, który zabezpieczał polską demokrację.
W momencie, kiedy mamy do czynienia z brakiem stabilności, w momencie kiedy wiele państw się zastanawia, czy pomagać tym, którzy ewentualnie mogą znaleźć się w tarapatach, my musimy być najsilniejszą demokracją w Europie, najsilniejszą demokracją w regionie
– wskazał.
Dość obłudne wydają się być tezy Rafała Trzaskowskiego, że rząd PiS łamał praworządność, gdy to właśnie jego partyjni koledzy łamią zasady prawa. Do tego, mógłby się zająć rzeczywiście interesami Warszawy, zamiast opowiadać o podatkach mieszkańców Olsztyna czy o kwestii in vitro. Sam przecież mówi, że liczy się dobro Polek i Polaków. Ponadto, prezydent Warszawy pod koniec kadencji przypomniał sobie o obiecanym tramwaju na Zieloną Białołękę, a tramwaj na Gocław wciąż pozostaje niezrealizowany po wielokrotnych przesunięciach inwestycji. A może atak na rządy PiS to forma ukrycia braku realizacji różnych projektów w stolicy?
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/686130-trzaskowski-atakuje-pis-czesto-mowilismy-o-praworzadnosci