Szef MSWiA Marcin Kierwiński zapowiedział, że w piątek - wraz z wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - przedstawi założenia do ustawy o obronie cywilnej. Skorzystał również z okazji do uderzenia w rząd PiS, forsując narrację, że właściwie nic nie było przygotowane.
Jutro z premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawimy założenia do ustawy o obronie cywilnej. Szybko skonsultujemy je z samorządami i NGO-sami i ustawa trafi na ścieżkę legislacyjną
— poinformował w czwartek w TVN24 minister Kierwiński.
Dzięki ustawie o obronie cywilnej Polska będzie miała procedury, jak chronić swoich mieszkańców na wypadek poważnego kryzysu - klęski żywiołowej czy zagrożenia wojennego. Będzie wiadomo, jak przygotowywać schrony, jak służby państwowe mają się zachowywać wtedy, kiedy np. trzeba będzie ewakuować ludność
— powiedział szef MSWiA.
„Procedur nie ma”
Przyznał, że „obecnie takich procedur nie ma”.
Nawet, jeśli są cząstkowe, to są kompletnie ze sobą nie powiązane, nie zsynchronizowane, bez jakichkolwiek procedur dotyczących służb państwowych.
Dodał, że PiS „skasował nawet coś takiego”, jak szefa ochrony ludności w Polsce, który pracował w ministerstwie spraw wewnętrznych.
Incydent z Black Hawkiem
Szef MSWiA zapowiedział także, że w poniedziałek przedstawi wyniki kontroli w sprawie sierpniowego incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk, który zerwał podczas pikniku w Sarnowej Górze linię energetyczną.
W poniedziałek przedstawimy wyniki drugiej wielkiej afery w policji w ostatnich miesiącach, czyli wykorzystania do prywatnego użytku śmigłowca, który zawadził o linię, powodując gigantyczne straty
— powiedział Kierwiński.
Jak zaznaczył, „tam też będą wnioski do prokuratury”.
Będzie także pokazana skala patologii, a więc w jaki sposób mataczono, jak zamiatano sprawę pod dywan
— dodał.
Ustawy o ochronie ludności
Ustawa o ochronie cywilnej określa siedem podstawowych zagadnień, w tym: zadania ochrony ludności w czasie pokoju i wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach; zasady ewidencjonowania i użytkowania budowli ochronnych; zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej; finansowanie zadań ochrony ludności.
Ustawa o ochronie ludności to jeden z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt, który bazuje na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnego rodzaju kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON.
O podejściu Koalicji 13 Grudnia do kwestii bezpieczeństwa najlepiej świadczy zachowanie w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią w drugiej połowie 2021 r., strategia obrony Polski na linii Wisły z czasów poprzedniego rządu Donalda Tuska czy absurdalne wypowiedzi na temat zachodniego sprzętu i broni dla polskiej armii po tym jak Rosja dokonała pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Czy wreszcie zrozumieli, że to jednak poważne sprawy?
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/685965-kierwinski-zapowiada-ustawe-i-uderza-w-pis