Prezydent Andrzej Duda skierował dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które zmienia Regulamin urzędowania sądów powszechnych.
Informację w tej sprawie zamieściła Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.
Przedmiotem wniosku jest zbadanie zgodności z Konstytucją paragrafu 43 ust. 1a Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2024 r. zmieniającym rozporządzenie – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. poz. 149), w świetle którego: „Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 oraz z 2023 r. poz. 1615). Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS.”
— czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.
Wskazanymi we wniosku wzorcami kontroli konstytucyjnej są w szczególności: art. 179 w związku z art. 144 ust. 3 pkt 17 oraz w związku 180 i art. 10 ust. 1 Konstytucji oraz art. 178 ust. 1 i art. 173 Konstytucji
— dodano.
Art. 179 Konstytucji mówi, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 178 ust 1 mówi natomiast, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom., a art 173, że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/685665-prezydent-skierowal-rozporzadzenie-bodnara-do-tk