Posłowie PiS wycofali projekty uchwał wzywających rząd do spełnienia żądań protestujących rolników. Stało się tak po tym, jak parlamentarzyści koalicji rządzącej, w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przegłosowali wprowadzenie do uchwał swoich poprawek. W jednej z nich postulowano, aby decyzja o embargu na wszystkie produkty rolne z Ukrainy, została poprzedzona negocjacjami z Komisją Europejską.
Pierwsze czytanie trzech poselskich projektów uchwał, wzywających rząd do działań spełniających żądania protestujących rolników, odbyło się w piątek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
KO chce negocjacji z Komisją Europejską
Projekt złożony przez posłów PiS, a uzasadniany przez Roberta Telusa, wzywający rząd do natychmiastowego wprowadzenia bezterminowego embargo na wszystkie produkty rolne z Ukrainy, został przez wnioskodawców wycofany po przegłosowaniu przez komisję poprawki złożonej przez Piotra Głowskiego (KO). W poprawce tej postulowano, by decyzja o embargu została poprzedzona negocjacjami z Komisją Europejską.
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – KO składa poprawkę do naszego projektu uchwały w obronie polskich rolników, usuwającą wezwanie do natychmiastowego jednostronnego embarga na ukraińskie produkty spożywcze. Wszyscy posłowie PSL głosują przeciw embargu, za poprawką
— napisał na platformie X poseł PiS Paweł Szrot.
Zrzucają odpowiedzialność na rząd PiS
Drugi projekt PiS, uzasadniany przez Annę Gembicką, a przygotowany – jak zapewniła – przez rolników, wycofano po przegłosowaniu przez komisję poprawki złożonej przez Zbigniewa Sosnowskiego (PSL-TD). Zawiera ona stwierdzenie, że do obecnej trudnej sytuacji w rolnictwie doprowadziły zaniechania i nieudolność poprzedniego rządu.
CZYTAJ WIĘCEJ: PiS złożyło projekt uchwały ws. rolników. „Pełne embargo na produkty rolne i żywnościowe z Ukrainy, rezygnacja z Zielonego Ładu”
Posłowie Konfederacji wycofali również swój projekt, uzasadniany przez Krzysztofa Mulawę, w którym zaapelowano m.in., o odrzucenie polityki klimatycznej UE.
Komisja zgodziła się na propozycję przewodniczącego komisji rolnictwa Mirosława Maliszewskiego (PSL-TD), który zaproponował, by prezydium rozpoczęło prace nad kolejnym projektem, który ma powstać przy udziale przedstawicieli środowisk rolniczych.
PAP/X/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/684451-koalicja-13-xii-paralizuje-przyjecie-uchwal-ws-rolnictwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.