Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak poinformował, że podczas prezydium Sejmu przedstawił wniosek, aby zająć się projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jeszcze na następnym posiedzeniu Sejmu. Jak wskazał, nikt jednak nie poparł pomysłu przeprowadzenia analiz prawnych konstytucyjności uchwały. Czyżby Koalicja 13 Grudnia planowała kolejny zamach na sędziów i instytucję publiczną przy użyciu uchwały?
Sejm w środę rozpoczął trzydniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. projektem uchwały ws. TK. Posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego.
Wniosek ws. analiz prawnych
Wicemarszałek Sejmu zawnioskował o zamówienie analiz prawnych tego projektu.
Podczas prezydium Sejmu postawiłem wniosek, by zająć się projektem uchwały ws. TK na następnym posiedzeniu Sejmu (a nie jutro), w celu zamówienia analiz prawnych jego konstytucyjności. Wszyscy poza mną byli przeciw. Zarazem marszałek Sejmu (Szymon Hołownia – red.) przyznał, że nie ma żadnych analiz konstytucyjnych tego projektu, oraz że do jego autorstwa nie przyznaje się żaden prawnik, którego nazwisko moglibyśmy poznać
– napisał Bosak na platformie X.
Uchwała ws. TK
Celem niniejszej uchwały jest rozwiązanie nawarstwiających się problemów prawnych dotyczących składu orzeczniczego TK w sposób obiektywny i apolityczny
– podkreślono w uzasadnieniu tego projektu. Czytamy w nim, że „naruszenia konstytucji i prawa w działalności TK przybrały skalę, która uniemożliwia temu organowi wykonywanie ustrojowych zadań w zakresie kontroli konstytucyjności prawa, w tym ochrony praw człowieka i obywatela”.
Jednym z głównych zarzutów wobec obecnego TK jest więc zarzut nieważności wyboru trzech sędziów. W tym kontekście wskazywani są sędziowie Mariusz Muszyński oraz Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak wybrani później w miejsce zmarłych Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego. Według projektu uchwały, Muszyński, Piskorski i Wyrembak nie są sędziami TK.
Sejm RP apeluje do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian
– napisano w projekcie uchwały.
Wieczorem posłowie mają wysłuchać „informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2022 r.” oraz przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu dnia 19 listopada 1990 r.
Reakcja w Sejmie na wniosek Bosaka mogą sugerować, że to kolejny plan zamachu na sędziów i TK. Dlaczego nie chcą weryfikacji zgodności projektu z konstytucją? Może obawiają się, że wyjdzie na jaw, że sędziowie prawomocnie objęli swoje funkcje, a ich plan legnie w gruzach. Nie byłaby to pierwsza próba ataku rządu Donalda Tuska na instytucje poprzez przyjęcie uchwały.
CZYTAJ TAKŻE:
x.com/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/684153-wniosek-bosaka-ws-analizy-uchwaly-o-tk-wszyscy-przeciw