Szef KPRM Jan Grabiec powiedział, że w ciągu najbliższych godzin do Pałacu Prezydenckiego wpłynie wniosek o opinię dotyczącą kandydata na Prokuratora Krajowego. Mam nadzieję, że prezydent nie będzie tutaj zwlekał - dodał, chcąc najwyraźniej pospieszyć głowę państwa. A jednocześnie minister stwierdził, że dla aktu powołania nowego Prokuratora Krajowego… nie ma znaczenia, czy opinia prezydenta będzie pozytywna, czy negatywna. To dopiero tupet!
Rząd Tuska chce zignorować opinię prezydenta!
Grabiec powiedział w TVN24, że liczy na szybkie powołanie prokuratora krajowego - przypomnijmy, że nielegalnego! Szef KRPM zaznaczył, że opinię w tej sprawie musi wyrazić prezydent.
W najbliższych godzinach wpłynie do Pałacu Prezydenckiego wniosek o opinię. Mam nadzieję, że prezydent nie będzie tutaj zwlekał
— powiedział. Czy to poganianie głowy państwa?
Grabiec stwierdził jednocześnie, że dla aktu powołania nowego Prokuratora Krajowego nie ma znaczenia, czy opinia prezydenta będzie pozytywna, czy negatywna.
Przypomnijmy, że zgodnie z Prawem o prokuraturze „prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego”.
Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą
— stanowi przepis.
Prezydent w ogóle nie wyda opinii?
Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem prokuratora krajowego. Została skierowana sprawa do Trybunału Konstytucyjnego, a zgodnie z ustawą o Trybunale na czas sporu kompetencyjnego wszelkie działania powinny być zawieszone. Jeśli jakieś są realizowane, to pan prezydent ma tu jasną odpowiedź. Są one nielegalne i niezgodne z prawem
— mówił PAP w końcu lutego zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
Prezydencki minister pytany o to, czy w takim razie prezydent nie powinien wydawać opinii w tej sprawie odpowiedział:
Nie powinien wydawać opinii, skoro sprawa zawisła przed Trybunałem i spór kompetencyjny jest w trakcie.
Dopytany przez PAP, czy oznacza to, że prezydent nie wyda opinii odpowiedział, że „tak należy to rozumieć”.
Farsa z „konkursem”
Przypomnijmy także, że Dariusz Korneluk wygrał „konkurs” na stanowisko Prokuratora Krajowego, a groteskowy spektakl był pomysłem samego Adama Bodnara. Minister sam przyznał przed dziennikarzami, że konkursu nie ma w żadnym przepisie ustawy o prokuraturze!
Jednocześnie były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podkreślił w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że „wybrany” w nielegalnym „konkursie” na Prokuratora Krajowego, Dariusz Korneluk, wszedł do PK razem z Adamem Bodnarem, a niewiele wcześniej zakończył swoją delegację do MS. Czy to także potwierdza fikcyjność tego nielegalnego konkursu?
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: TYLKO U NAS. Sensacyjne ustalenia ws. uzurpatorów Bodnara! Bilewicz i Korneluk nie mogą pełnić funkcji PK, a „konkurs” to ustawka
olnk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683990-farsa-z-pk-tak-rzad-chce-potraktowac-prezydenta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.