Przedsiębiorcy i samozatrudnieni nie mają co liczyć na obniżenie składki zdrowotnej w tym roku, a może nawet w ogóle. Rząd wycofał się ze sztandarowej obietnicy, jaką złożył podczas kampanii wyborczej. Z informacji płynących z resortów zdrowia i finansów wynika, że na spełnienie tej obietnicy… nie ma pieniędzy. Warto pamiętać, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców została także zapisana w umowie koalicyjnej.
Prace nad zmianami dotyczącymi sposobu płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców mają ponoć trwać w resortach zdrowia i finansów. Nie uda się ich na pewno zakończyć w tym roku. Tymczasem w kampanii wyborczej obniżenie składki zdrowotnej było jedną z fundamentalnych obietnic Tuska i Koalicji Obywatelskiej.
Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych – tak brzmi 34. punkt na słynnej liście „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”
— brzmiały zapowiedzi polityków KO dążących do przejęcia władzy. Te postulaty zostały zapisane później w umowie koalicyjnej między KO, PSL, Polską 2050 i Lewicą.
Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej
— brzmiał zapis tej umowy. Tymczasem tak się nie stanie, gdyż pieniędzy nie ma i nie wiadomo czy będą.
Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak Ministerstwo Finansów, podkreśliło bardzo wyraźnie, że gdybyśmy teraz wrócili do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, byłaby to rewolucja
— powiedział w rozmowie z Money.pl Przemysławem Pruszyńskim, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.
Jakieś pomysły są, ale nie w tym roku
Na razie rząd zastanawia się nad uproszczeniem zasad rozliczania składki zdrowotnej. Zgodnie z tymi propozycjami przedsiębiorcy płaciliby składkę zdrowotną w stałej, miesięcznej kwocie. W grę wchodzi także składka płacona od przychodu albo dochodu, w zależności od decyzji przedsiębiorcy.
Powrót do zasad płacenia składki zdrowotnej sprzed Polskie Ładu oznaczałby stratę dla służby zdrowia ok. 10 mln więc jest niemożliwy.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/money.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683505-nie-bedzie-obnizenia-skladki-zdrowotnej-dla-przedsiebiorcow