„Sejm przyjął wszystkie postulaty protestujących rolników” - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników. Dodał, że „być może unijna biurokracja pewne rzeczy robi po łebkach, nakładając na rolników nadmierne obciążenia”. W jego opinii Unia powinna… wprowadzić mechanizm skupu żywności z rynku i wysłania jej do Afryki. Nie sprecyzował, czy chodzi także o żywność napływającą do UE z Ukrainy i jak długo mechanizm miałby działać zaważywszy na wieloletni okres funkcjonowania Zielonego Ładu.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników marszałek Sejmu zapewnił, że wszystkie postulaty, które złożyła delegacja protestujących rolników zostały przyjęte. Oświadczył też, że złożył rolnikom obietnicę, że zgłoszone przez nich problemy będą rozwiązywane, choć - jak zastrzegł - „odkręcanie pewnych decyzji, które zostały podjęte w UE, zajmie tygodnie”.
Uzgodniliśmy, że dobrze by było jak najszybciej zorganizować w Sejmie rodzaj „okrągłego stołu”, by eksperci, rolnicy, politycy i przedstawiciele rynku rolnego mogli rozmawiać w sposób ciągły
— przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników.
„Genialny” pomysł Hołowni
Hołownia na wtorkowym briefingu w Sejmie podkreślił, że delegacja rolników była liczna, a w jej skład weszło kilkunastu przedstawicieli organizacji rolniczych, reprezentujących szerokie spektrum rolniczych problemów.
Według marszałka Sejmu rolnicy na spotkaniu podnosili trzy podstawowe postulaty. Jak relacjonował, pierwszy z nich to „wstrzymanie szkodliwych rozwiązań Zielonego Ładu”.
Nie całych rozwiązań Zielonego Ładu, ale tych szkodliwych, (…) które - zdaniem rolników - doprowadzają do tego, że ich gospodarstwa stoją na krawędzi upadku
— stwierdził Hołownia.
Drugi postulat to rozwiązanie problemu obecności nadmiarowej obecności na rynkach europejskich, w tym na rynku polskim, towarów rolnych spoza UE
— powiedział marszałek Sejmu. Podkreślił, że rolnikom nie chodzi tylko o produkty ukraińskie, ale też np. o zboże rosyjskie. Zdaniem Hołowni ten problem jest realny i trudny do rozwiązania.
Hołownia dodał, że w UE powinien zostać stworzony mechanizm, który pozwoliłby skupić nadwyżki żywności z rynku i przekazać je np. krajom Afryki, co - jego zdaniem - zmniejszyłoby falę emigracji i zwiększyło opłacalność produkcji rolnej. Nie wyjaśnił jednak jak długo taki mechanizm miałby działać, ani jak żywność miałaby być skupowana i wysyłana dalej, czy ta sprowadzana do na rynek unii, czy ta unijna.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683308-holownia-sejm-przyjal-wszystkie-postulaty-protestujacych