„Dziękuję premierowi Donaldowi Tuskowi za wyrażoną przez niego gotowość dołączenia Polski do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji artyleryjskiej do Ukrainy” - powiedział szef rządu Czech Petr Fiala w Pradze po spotkaniu z premierem Tuskiem. „W sprawie Ukrainy mówimy jednym głosem. Silna, zjednoczona, uzbrojona Europa, gotowa także do wsparcia Ukrainy sprzętem, amunicją, pieniędzmi, to jest Europa, która skutecznie powstrzyma Rosję” - zadeklarował z kolei Tusk.
Fiala: Będziemy kontynuować dobrą tradycję spotkań „G2G”
Mówiąc o stosunkach dwustronnych między Czechami a Polską, zgodziliśmy się, że będziemy kontynuować dobrą tradycję spotkań „G2G”
— powiedział premier Czech po dzisiejszym spotkaniu w Pradze z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Fiala wyjaśnił, że są to konsultacje międzyrządowe. Poinformował, że tym razem odbędą się one w Czechach.
Planujemy takie spotkanie w drugim półroczu tego roku
— dodał.
Tematy rozmów
Fiala poinformował, że z Tuskiem rozmawiali o energetyce jądrowej.
Możemy podzielić się naszymi 50-letnimi doświadczeniami atomistyki. Ważne, że energetyka jądrowa trafiła do Taksonomii (akt prawny UE-PAP) i w Unii Europejskiej panuje konsensus, że bez tej energetyki nie będziemy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na energię, ani zrealizować naszych celów klimatycznych
— ocenił premier Czech.
Rozmawialiśmy też o infrastrukturze drogowej
— poinformował.
Mamy dwa główne kierunki współpracy: projekt kolei dużych prędkości oraz powiązanie autostrady D11 z drogą ekspresową A3
— wymienił. Zapewnił, że „prace nad tymi projektami odbywają się bardzo intensywnie”.
Jesteśmy gotowi wspierać dalej intensywnie Ukrainę, poszukując wszelkich sposobów jak to wsparcie zintensyfikować. Ukraina walczy nie tylko za swoją niezależność i wolność demokracji, ale również o wolność całej Europy. Nie możemy o tym zapominać
— podkreślił.
„Niektóre z propozycji w Zielonym Ładzie do rewizji”
Szef czeskiego rządu podziękował Tuskowi za „wyrażoną przez niego gotowość Polski do dołączenia do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji artyleryjskiej do Ukrainy”. Powiedział, że wczoraj zaprezentował ten projekt innym premierom w Paryżu.
Fiala powiedział, że zgadzają się z premierem Polski, „że konieczne jest rozwiązanie problemów dotyczących rolnictwa w krajach Unii, nie patrząc na protesty rolników, a raczej pochylając się nad problemami, które te protesty spowodowały”.
Zgodziliśmy się, żeby niektóre z propozycji zawartych w Zielonym Ładzie poddać rewizji i przeanalizować
— poinformował.
Powiedział, że z Tuskiem zgodziliśmy się również, „co do prowadzenia bardziej efektywnej polityki migracyjnej, która wymaga reformy”.
Cechuje nas spójność stanowisk, jeśli chodzi o kwestie unijne, to bardzo dobra wiadomość dla Europy Środkowej
— podkreślił.
Tusk: Wspieranie Ukrainy naszym obowiązkiem moralnym i politycznym
Naszym obowiązkiem moralnym i politycznym, ale też naszym oczywistym interesem jest wspierać Ukrainę w jej obronie przeciwko rosyjskiej agresji
— mówił z klei po spotkaniu z Fialą Donald Tusk podkreślając, że jego wizyta w Pradze jest „potwierdzeniem rzeczy oczywistej dla naszych narodów”, czy tradycyjnej przyjaźni, które nie wynika tylko z geograficznego sąsiedztwa, historii i „wspólnych pokoleniowych doświadczeń”.
Ona wynika także ze wspólnoty interesów i ze wspólnoty opinii na tematy najważniejsze, które dręczą dzisiaj Europę i cały świat
— powiedział Tusk.
„Co do Ukrainy, agresji rosyjskiej, mówimy jednym głosem”
Polski premier zaznaczył, że dla Polski i dla Czech, ale także dla Ukrainy, UE i NATO, bardzo ważne jest to, że „w regionie, dość skomplikowanym ostatnio, są dwie stolice, które mówią jednym głosem we wszystkich praktycznie sprawach”.
Co do Ukrainy, agresji rosyjskiej, odpowiedzialności za te tragedie - mówimy jednym głosem od początku tego konfliktu
— podkreślił Tusk. Także wyraził zadowolenie, że oba kraje będą wspierać Ukrainę m.in. w dostawie amunicji. Oświadczył, że Polska jest skłonna uczestniczyć w każdej inicjatywie, która przybliży do zakończenia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.
„Silna, zjednoczona, uzbrojona Europa”
Premier polskiego rządu wypowiedział się także ws. wizji „silnej, zjednoczonej, uzbrojonej Europy”.
Silna, zjednoczona, uzbrojona Europa, gotowa także do wsparcia Ukrainy sprzętem, amunicją, pieniędzmi, to jest Europa, która skutecznie powstrzyma Rosję
— podkreślił Tusk.
Odnosząc się do wczorajszego spotkania europejskich przywódców w Paryżu poświęconego wsparciu dla Ukrainy Tusk ocenił, że „najbardziej skuteczną metodą ‘odstraszania’ Putina i Rosji od agresji będzie świadomość Rosjan, że mają do czynienia z blokiem państw silnych, zdeterminowanych i gotowych do działania”. Dodał, że skuteczna pomoc Ukrainie oznacza zwiększenie wydatków na obronność państw NATO.
Unia Europejska jest sześć razy większa od Rosji, jeśli chodzi o populację, dziesięć razy większa, jeśli chodzi o gospodarkę, technologicznie jesteśmy o wiele bardziej zaawansowani. Nie trzeba dużo czasu, żeby możliwości obronne UE przewyższyły w każdym aspekcie możliwości ataku Rosji
— ocenił.
Rozszerzenie NATO
Szef polskiego rządu odniósł się także do kwestii akcesu Szwecji i Finlandii do NATO.
Słowa podziękowania należą się Szwecji i Finlandii
— podkreślił.
Również czeski premier zapowiedział gotowość wsparcia Ukrainy oraz wyraził zadowolenie z przystąpienia Szwecji do NATO.
Europejska architektura bezpieczeństwa bardzo zmienia się pod wpływem agresji na Ukrainę
— powiedział.
Pytany o możliwość wysłania oddziałów wojskowych z Polski i Czech na Ukrainę, Fiala stwierdził, że „nie trzeba szukać nowych sposobów, tylko działać szybciej”.
Po spotkaniu dwustronnym obaj premierzy oraz szefowie rządów Słowacji i Węgier wezmą udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4). Zaplanowano też spotkanie Tuska z prezydentem Czech Petrem Pavlem.
Parlament Węgier zagłosował wczoraj za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683271-spotkanie-fiala-tusk-rozmowa-o-silnej-uzbrojonej-europie