Do zaskakującego zwrotu akcji miało dojść w sejmiku województwa wielkopolskiego, gdzie trwała wymiana zdań na temat wykreślenia przez minister Barbarę Nowacką historii Powstania Wielkopolskiego z podstawy programowej. Jak stwierdził w programie „W centrum wydarzeń” telewizji wPolsce radny PiS Adam Bogrycewicz ostatecznie udało się jednogłośnie wystosować apel do ministerstwa w obronie zrywu z przełomu 1918/1919 roku ale pod jednym warunkiem.
W rozmowie brała udział Aleksandra Prorok z rady dzielnicy Warszawa-Wola oraz ww. radny sejmiku Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz. Goście Jakuba Maciejewskiego referowali z jakimi trudnościami spotykają się w rozmowach z politykami PO w obronie polskiej historii. Politykom popierającym rząd z trudem przychodzi walka o upamiętnianie ofiar np. niemieckiej rzezi Woli z sierpnia 1944 roku.
Radna Prorok opowiadała:
sprzeciw wobec wykreślenia Rzezi Woli z podstawy programowej dla liceum i technikum to jest według polityków PO element kampanii samorządowej i „robienie polityki”. Sytuacja zupełnie kuriozalna. My jako klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosiliśmy stanowisko dla całej Rady dzielnicy. Bardzo wyważone stanowisko, w którym chcieliśmy zaprotestować przeciwko wykreśleniu rzezi Woli z edukacji, bo to jest część naszej, nie tylko lokalnej, tożsamości.
Z podobną historią spotkał się radny Bogrycewicz w Poznaniu, ale tam znaleziono sposób na jednomyślność w sprawie sprzeciwu wobec wykreślenia Powstania Wielkopolskiego.
Klub Prawa i Sprawiedliwości zajął stanowisko w swojej treści stanowcze, jednoznaczne, mówiące o wielkości Powstania Wielkopolskiego, o zaangażowaniu środków w kwestie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Platforma pewne poprawki zgłosiła, np. nie zaakceptowała, żeby w stanowisku Sejmiku wybrzmiało imię pana premiera Mateusza Morawieckiego jako tego szefa rządu, który przekazał środki na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ale dla kompromisu zgodziliśmy się na to.
Czyli Platforma może bronić polskiej tożsamości tylko wtedy, gdy przemilczy się zasługi Prawa i Sprawiedliwości?
ZOBACZ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683220-ponadpartyjny-kompromis-w-wielkopolsce-ws-lekcji-historii