Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzekach Bug, Świsłocz i Istoczanka. Wykonawcy mają odpowiednio 12 i 10 miesięcy na realizację zadania, łączny koszt obu inwestycji wyniesie przeszło 364 miliony złotych. Internauci przypominają, że projekt budowy zapory na granicy z Białorusią, torpedowany przez polityków KO, był autorstwa rządu Mateusza Morawieckiego, a nad zainstalowaniem systemów elektronicznych na rzekach pracowano jeszcze na długo przed wyborami.
Jak poinformował mjr Andrzej Juźwiak, p.o. rzecznika prasowego SG, wykonawcą inwestycji na Bugu jest konsorcjum firm Elektrotim S.A. z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Dodał, że na wykonanie zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy zakontraktowano kwotę przekraczającą 279 mln zł.
Bariera na Bugu
Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów
— informuje w komunikacie SG.
Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych
— przekazał mjr. Juźwiak. Centrum Nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek tego oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.
Świsłocz i Istoczanka
Barierę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które znajdują się w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zbuduje natomiast firma Sprint S.A. z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. W ramach inwestycji rozbudowane zostanie funkcjonujące już w Komendzie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku Centrum Nadzoru, dodatkowo powstaną trzy stanowiska końcowe w placówkach Straży Granicznej.
Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach tej umowy prac, okres gwarancyjny wynosi 144 miesiące. Wartość prac zakontraktowano na kwotę przekraczającą 85 mln zł
— zaznaczył p.o. rzecznik SG.
To projekt rządu PiS
W 2022 roku, na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, jednak nie obejmował odcinków rzecznych.
Radykalna zmiana rządu Donalda Tuska wobec zapory na granicy z Białorusią wzbudzą liczne komentarze. Podczas głosowania w Sejmie, żaden z polityków Koalicji Obywatelskiej nie poparł projektu jej wybudowania. Teraz min. Marcin Kierwiński szczyci się nią i zapowiada uszczelnienie.
To wszystko było zaplanowane i zaprojektowane przez PiS. Nie mają się czym chwalić, bo to zasługa PiS
— napisał jeden z internautów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/683150-bedzie-dodatkowa-zapora-na-rzekach-granicznych-z-bialorusia