Ukraińscy rolnicy przywieźli ostrzelany sprzęt rolniczy na przejście graniczne z Polską w Krakowcu-Korczowie. W ten sposób chcą pokazać polskim protestującym warunki, w jakich obecnie pracują rolnicy w Ukrainie - poinformowało ministerstwo rolnictwa Ukrainy.
Zniszczony ukraiński sprzęt przywieziony na granicę
Wśród ustawionych na granicy, zniszczonych podczas rozpętanej przez Kreml wojny sprzętów są traktory, ciężarówka GAZ-53 i kombajny, które zostały sprowadzone z wyzwolonego od rosyjskiej okupacji obwodu chersońskiego.
Ciągnik K-701 został dostarczony przez przedsiębiorstwo zlokalizowane w miejscowości Biłozerka w obwodzie chersońskim. Gospodarstwo było okupowane od marca do listopada 2022 roku. Okupanci zniszczyli prawie cały sprzęt i ukradli plony
— napisano w komunikacie resortu rolnictwa.
Po ostrzale wroga na terenie przedsiębiorstwa pozostały jedynie ruiny i kratery po pociskach. Bezpośrednie straty tego przedsiębiorstwa wyniosły około 5 mln euro
— podkreślili w ministerstwie.
Ukraińscy rolnicy informują, że walczą o zbiory kosztem własnego życia. W 2023 r. 20 rolników w samym obwodzie chersońskim, na terytoriach nieokupowanych, zostało rannych przez rosyjskie miny, a pięciu z nich zginęło. W sumie ukraiński sektor rolniczy poniósł ponad 80 mld dolarów bezpośrednich strat i szkód w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę.
Protest rolników
Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z Zielonym Ładem.
Premier Tusk zapowiedział w czwartek, że w celu zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez opóźnień na Ukrainę, na listę obiektów infrastruktury krytycznej zostaną wpisane przejścia graniczne z Ukrainą oraz wskazane odcinki dróg i torów kolejowych.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682856-zniszczone-ukrainskie-maszyny-rolnicze-na-granicy-z-polska