Tak się kończy łamanie prawa przez Adama Bodnara i jego uzurpatorów w prokuraturach. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek nowego Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie ws. przedłużenia aresztu dla przestępcy. Powód? Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że chodzi o brak umocowania nowego p.o. Prokuratora Krajowego i jego decyzji.
(…) w dniu 23.03.2024 r. o godz. 8.35 Małgorzata Adamajtys Prokurator Regionalny w Warszawie na wezwanie Przewodniczącej II Wydziału Karnego przekazał poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię powierzenia pełnienia funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie Panu Tomaszowi Nowickiemu, który wniósł o przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania w sprawie o sygn. 2010-2 Ds.6.2022. Analiza w tym zakresie dokonywana była przez Przewodniczącego Wydziału. Analiza zakończyła się zarządzeniem o zwrocie wniosku (…)
– czytamy w odpowiedzi SA w Warszawie na pytania portalu wPolityce.pl.
Sąd zarządza zwrócić wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Prokuraturze Regionalnej w Warszawie wobec uznania, że wniosek ten jest bezskuteczny z uwagi na jego wniesienie przez podmiot nieuprawniony
— czytamy w zarządzeniu sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz Przewodniczącej II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Zarządzenie demoluje całą ustawkę Adama Bodnara, który powołał nowych szefów prokuratur.
Jednoznacznie wadliwa wykładnia art. 47 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze stała się bowiem przyczynkiem do uznania przez Prokuratora Generalnego, iż Prokurator Krajowy – Dariusz Barski nigdy skutecznie nie wrócił ze stanu spoczynku. W związku z powyższą konkluzją na stanowisko pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego powołano prokuratora Jacka Bilewicza. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w dniu 15 stycznia 2024 roku, sygn. akt Ts 9/24 wydał postanowienie tymczasowe, w którym: postanowił nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji Prokurator Krajowego w tym powstrzymania się od realizacji i wykonania postanowień pisma Prokuratora Generalnego z dnia 12 stycznia 2024 roku; (…)
— czytamy w uzasadnieniu.
Sąd nie miał tez wątpliwości, kto dzisiaj jest prawowitym Prokuratorem Krajowym.
Powyższe kompleksowe rozważania nakazują uznać, iż jedyną osobą mogącą aktualnie skutecznie wykonywać uprawnienia, zadania i kompetencje przysługujące Prokuratorowi Krajowemu jest prokurator Dariusz Barski. Konkluzja ta niesie za sobą dalsze konsekwencje. Otóż – zgodnie z art. 15 ustawy Prawo o prokuraturze - prokuratora regionalnego, okręgowego i rejonowego powołuje, po przedstawieniu kandydatury właściwemu zgromadzeniu prokuratorów, i odwołuje Prokurator Krajowy. Zgodnie z wcześniejszymi rozważaniami bezspornym pozostaje, iż kompetencje z powyższej wskazanego przepisu przysługują prokuratorowi Dariuszowi Barskiemu
— czytamy w uzasadnieniu sądu.
Sędzia rozprawia się także z polityką kadrową nowego kierownictwa Prokuratury Krajowej, słusznie wskazując, że osoby nieuprawnione, nie mogą decydować o awansach na niższych szczeblach prokuratury.
Tymczasem z pisma nadesłanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie z dnia 22 lutego 2024 roku ( data wpływu do tut Sądu 23 lutego 2024 roku) wynika, iż w dniu 15 lutego 2024 roku prokurator Jacek Bilewicz powierzył występującemu z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztowania prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie od dnia 19 lutego 2024 roku do dnia 18 sierpnia 2024 roku. Dokonanie powyższej czynności przez prokuratora Jacka Bilewicza wprost złamało zatem powyżej przytoczone postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 stycznia 2024 roku. Tym samym powierzenie prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie jako jaskrawie sprzeczne z prawem nie mogło okazać się skuteczne
— uzasadnia sędzia.
Sąd zauważa też, że „skoro dokonana w dniu 15 lutego 2024 roku przez prokuratora Jacka Bilewicza czynność powierzenia prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienia funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie okazała się prawnie bezskuteczna, to nie można przyjąć, że wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania z dnia 20 lutego 2024 roku został złożony przez osobę uprawnioną. Dostrzec bowiem trzeba, że przed 15 lutego 2024 roku prokurator Tomasz Nowicki był prokuratorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i wobec bezskuteczności czynności powierzenia mu funkcji takim też prokuratorem pozostaje”.
Decyzja sądu jest jednocześnie swoistym „aktem oskarżenia” wobec Adama Bodnara i jego polityki, także kadrowej. Jest też obnażeniem bezprawia, które już od połowy stycznia przejmuje kolejne instytucje wymiaru sprawiedliwości.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682835-nasz-news-sad-nie-uznaje-uzurpatorow-bodnara