Prokurator Ewa Wrzosek lubi podkreślać swoje apolityczne podejście do pracy. Opowiada o niezależności prokuratury i jej roli w państwie prawa. Tymczasem portal wPolityce.pl ustalił, że pod koniec listopada 2023 roku, nawiązała ona bliską współpracę z przyszłym ministrem kultury Bartłomiejem Sienkiewiczem, który m.in. na jej adres mailowy (oraz ogólny w prokuraturze) przesłał szereg wniosków o zabezpieczenie, w związku z publicznymi spółkami medialnymi. Mamy podstawy, by twierdzić, że prokurator Ewa Wrzosek działała wspólnie z politykiem i w oparciu o jego sugestie. Sprawą zajmuje się Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, ale ostatnie zmiany w tym wydziale mogą spowodować, że cała sprawa zostanie zamieciona pod dywan. Sama Ewa Wrzosek jest dziś typowana na stanowisko Prokuratora Krajowego.
30 listopada 2023 roku na skrzynkę mailową prokurator Ewy Wrzosek trafia wzór pisma procesowego autorstwa Bartłomieja Sienkiewicza. Polityk, który za dwa tygodnie zostanie ministrem kultury i osobową, która zdemolowała media publiczne, liczy na to, że wioski o zabezpieczenie zablokują próbę uratowania mediów publicznych. Sprawę natychmiast przejmuje Ewa Wrzosek. Stwierdzenie „przejmuje” jest tu jak najbardziej trafne, gdyż sama Wrzosek nie ma do tego prawa. Nie zajmuje się kwestiami cywilnymi, czy administracyjnymi, które prokuratorzy podnoszą w sądach. Nie jest do tego uprawniona. Dochodzi do sytuacji kuriozalnej, w której Wrzosek próbuje podszyć się pod sygnaturę sprawy! Ta operacja się nie udaje, dzięki odważnej postawie referent w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów. Ta nie zgodziła się oba zarezerwowanie kolejnego numeru KO, czyli sygnatury dla sprawy wniosku, który przesłał Wrzosek poseł Sienkiewicz.
(…) do sekretariatu przyszedł Pan prokurator Onyszczuk, podczas naszej rozmowy , zadzwoniła pani Prokurator Ewa Wrzosek, na telefon komórkowy pana prokuratora Jarosława Onyszczuka, wtedy został mi on przekazany. (…) Pani prokurator Ewa Wrzosek poprosiła mnie o zarezerwowanie kolejnego numeru KO. (…) Poinformowałam, iż nie mam takiej możliwości, bez dekretacji , rezerwować numeru. W ciągu dnia nie zostały mi dostarczone żadne materiały przez Prokurator Ewę Wrzosek (…)
– czytamy w wyjaśnieniach referent, do których dotarł portal wPolityce.pl.
Ewa Wrzosek nie daje jednak za wygraną. Podszywa się pod inną sygnaturę dla zupełnie innego postępowania!
Nie uzyskała stosownej dekretacji więc powołała się na sygnaturę innego postępowania prokuratorskiego – przydzielonego do referatu innego prokuratora, ale wprowadziła sądy okręgowe (do których przesłała wnioski m.in. Sienkiewicza - red.) w błąd co do istnienia postępowania pozakarnego obejmującego ingerencję w treść statutów spółek prawa handlowego
– mówi nasz informator.
Pani prokurator „zadbała” o wszystko. Pomyślała nawet o tym, jak obejść oficjalną korespondencję prokuratury i wysłała swoje wnioski korzystając z innej poczty niż ta przypisana Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów! Działa więc wbrew oficjalnemu zarządzeniu dotyczącego działania sekretariatów oraz innych działów administracji w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
Bez uprawnień
Kolejna wątpliwość dotyczy też faktu składania wniosków przez Ewę Wrzosek. Okazuje się, że nie jest ona uprawniona do działań z dziedziny prawa administracyjnego, czy cywilnego. Zdaniem naszych rozmówców, prokurator Ewa Wrzosek, składając wnioski Bartłomieja Sienkiewicza, działała nie tylko poza kompetencjami. Nie mogła ona, w dniu 30 listopada 2023 roku znać treść wniosków posła, które przekazał on oficjalnie, jako swoje „żądanie” do prokuratury. To także wskazuje na fakt, że rzeczywistym zleceniodawcą dla prokurator Wrzosek był właśnie Bartłomiej Sienkiewicz, który przesłał jej wzory wniosków na służbowy adres mailowy.
Sprawa wyszła na jaw tydzień po przesłaniu wniosków przez Ewę Wrzosek. Sądy podjęły bowiem korespondencję z prokuraturą. Skala nieprawidłowości uznana była za tak dużą, że 8 grudnia 2023 podjęto decyzję o wycofaniu wniosków Wrzosek. Portal wPolityce.pl dotarł do uzasadnienia decyzji o wycofaniu pism prokurator Ewy Wrzosek.
(…) należy stwierdzić, że wniosek o zabezpieczenie został złożony przez osobę podszywającą się pod prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Ewę Wrzosek, albo przez prokurator Ewę Wrzosek - bez uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie i poza zakresem powierzonych czynnościm bowiem ww. prokurator w ramach obowiązków służbowych nie jest wyznaczona do prowadzenia spraw z zakresu prawa cywilnego ani innych czynności w ramach działalności pozakarnej prokuratury
– czytamy w uzasadnieniu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów z grudnia ubiegłego roku.
Postępowanie i pytania bez odpowiedzi
Działania Ewy Wrzosek nie uszły uwadze jej szefów. Sprawa została skierowana do Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (WSW PK). Jaki jest jej los? Zapytaliśmy o to Prokuraturę Krajową. Po niemal tygodniu oczekiwania „dowiedzieliśmy się”, że żadne postępowanie w WSW PK, w sprawie Ewy Wrzosek nie jest prowadzone.
Po sprawdzeniu w dniu dzisiejszym uprzejmie informuję, iż WSW PK nie prowadzi postępowania w opisanej sprawie (ostatnie pytanie). Nadto uprzejmie informuję, iż rzecznik prasowy PK nie jest właściwym adresatem pozostałych pytań, gdyż nie dotyczą one działalności PK, spraw prowadzonych w PK ani prokuratorów pracujących w PK
– czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej.
Szybko ustaliliśmy, że informacja Prokuratury Krajowej jest nieprawdziwa. W dniu, w którym zadaliśmy pytania, czyli 12 lutego postępowanie było prowadzone i posiadało stosowną sygnaturę. Prokuratura Krajowa postanowiła więcej „skorygować” informacje, które przekazała nam w mailu.
(…) ponownie zwróciłem się do WSW PK z prośbą o potwierdzenie czy taka sprawa była lub jest prowadzona. W dniu dzisiejszym uzyskałem informację, iż wobec trwających w WSW PK zmian, w tym kadrowych, a nadto analizy wszystkich spraw, odpowiedź dziś nie będzie możliwa. Naczelnik zobowiązał się udzielić odpowiedzi najpóźniej do najbliższego poniedziałku
– czytamy w mailu, który Przemysław Nowak Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej przesłał naszej redakcji.
A jak PK odnosi się do wszystkich aspektów tej sprawy?
W uzupełnieniu mojej odpowiedzi, wobec uzyskania nowych informacji, uprzejmie informuje, iż w dniu 27 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar, na podstawi art. 9 par. 2 ustawy Prawo o Prokuraturze, przejął z Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszystkie sprawy prowadzone z udziałem prokuratora w postępowaniu cywilnym, a dotyczące spółek prawa handlowego publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP
– informuje nas PK.
Są to wszystkie sprawy dotyczące tej materii, a więc również ewentualne sprawy zainicjowane przez Ewę Wrzosek (ale to wymaga sprawdzenia w ewidencji lub systemie PO Warszawa – więc ponownie odsyłam do rzecznika ww. jednostki).W chwili obecnej sprawy te są analizowane w Prokuraturze Krajowej
– informuje rzecznik prasowy PK.
Problem z naszą korespondencją z Prokuraturą Krajową polega na tym, że nie odpowiada ona na zadane przez portal wPolityce.pl pytania. Oto one:
Szanowni Państwo , czy prawdą jest, ze w dniu 30 listopada 2023 roku, poseł Bartłomiej Sienkiewicz, przekazał Pani Prokurator Ewie Wrzosek treść kilkunastu wniosków, które rozesłała ona do sądów na terenie całego kraju, a które dotyczyły zabezpieczeń związanych z publicznymi spółkami medialnymi?
Czy prawdą jest, że nie uzyskując stosownej dekretacji, Pani Prokurator Wrzosek, powołała się na sygnaturę innego postępowania prokuratorskiego – przydzielonego do referatu innego prokuratora?
Czy prawdą jest, że w ramach swoich obowiązków służbowych wykonywanych (w tym czasie) w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Mokotów w Warszawie, Pani Prokurator Wrzosek, nie wykonywała działań z zakresu prawa cywilnego lub administracyjnego.
Czy prawdą jest, że korespondencję, Pani Prokurator Ewa Wrzosek, przesyłała poza oficjalnym obiegiem korespondencyjnym prokuratury i ewidencją, wbrew postanowieniom Zarządzenia w sprawie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów oraz innych działów administracji w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury?
Czy prawdą Jets, że ówczesny poseł Bartłomiej Sienkiewicz, przesyłał powyższe wzory wniosków na służbowy adres email Pani Prokurator Ewy Wrzosek?
Czy prawdą jest, że w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzone jest postępowanie w tej sprawie? Na jakim jest etapie?
Z naszymi pytaniami zwróciliśmy się także do ministerstwa sprawiedliwości oraz prokurator Ewy Wrzosek. Nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi
Działania Ewy Wrzosek są jaskrawym przykładem na próbę ręcznego sterowania prokuraturą i ostateczny dowodem, że jako ewentualna Prokurator Krajowa będzie nadal dopuszczała się takich naruszeń.
WOJCIECH BIEDROŃ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682692-ujawniamy-kulisy-medialnej-ustawki-wrzosek-i-sienkiewicza