To już ostatnie chwile ważnej akcji zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość! Tylko do 19 lutego, poprzez formularz zamieszczony w sieci, można wysłać swoje uwagi do niekorzystnych zmian podstawy programowej, proponowanych przez ministerstwo edukacji pod wodzą Barbary Nowackiej.
Zmiany w podstawie programowej i kanonie lektur
Nowa ekipa w resorcie edukacji chce wyciąć z podstawy programowej wiele wątków związanych z Kościołem katolickim, chociaż jego wpływ na średniowieczną Europę był ogromny. W nowej podstawie zmienione ma zostać podejście do kwestii zbrodni wołyńskiej. Wykreślony miałby zostać fragment mówiący wprost, że działania ukraińskich nacjonalistów były ludobójstwem. Z podstawy programowej ma zniknąć też Powstanie Wielkopolskie.
Okrojona ma też zostać lista lektur szkolnych. W szkole nie będzie się mówić o dziełach Mickiewicza, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Syzyfowych pracach” Stefana Żeromskiego, „Królu Maciusiu Pierwszym” Janusza Korczaka, „Pieśni nad pieśniami”, „Odysei”. Uczniowie nie przeczytają „Romea i Julii” Szekspira, psalmów Jana Kochanowskiego, dzieł Jana Pawła II a nawet „Janka Muzykanta”. Zaledwie do fragmentów ma zostać ograniczone omawianie „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.
Zgłoś swoje uwagi!
Do poniedziałku 19. lutego można zgłaszać swoje uwagi dotyczące zmian planowanych w podstawie programowej. Do zgłaszania sprzeciwu zachęca Prawo i Sprawiedliwość.
Mamy zadanie domowe na weekend: Zatrzymać plany wykreślania polskich bohaterów z lekcji historii. Jak to zrobić? Do poniedziałku 19. lutego można wysłać SPRZECIW. Formularz trzeba wypełnić i wysłać do @MEN_GOVPL
— napisał na platformie X Paweł Jabłoński, poseł PiS.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682202-ostatnie-chwile-waznej-akcji-pis-zglos-swoje-uwagi-do-men