Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wysłał do Moniki Pawłowskiej pismo z propozycją objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim, który według Hołowni już nie jest posłem, bo jego mandat rzekomo wygasł. Pawłowska właśnie poinformowała, że pismo do niej dotarło i do piątku odpowie na to pismo. Według dziennikarza Onet Andrzeja Stankiewicza Pawłowska prowadzi obecne rozmowy z Trzecią Drogą.
Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj otrzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego
— napisała na platformie X Monika Pawłowska.
Do piątku odpowiem na pismo Pana Marszałka
— poinformowała.
Posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska na antenie Radia ZET z pewnością stwierdziła, że Pawłowska przyjmie propozycję Hołowni.
W najbliższy piątek już będzie posłanka zamiast posła. Nie mam żadnych wątpliwości, że Monika Pawłowska ten mandat obejmie
— mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. Z kolei prowadzący program dziennikarz Andrzej Stankiewicz powiedział, że zgodnie z jego informacjami Pawłowska „rozmawia z Trzecią Drogą”.
Zaprzeczył temu jednak szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń.
Podawany przez @onetpl pseudonews o tym, jakoby Monika Pawłowska miała coś negocjować z liderami Trzeciej Drogi to dezinformacja
— napisał polityk.
Nie wiem skąd „redaktor” Stankiewicz bierze swoje rewelacje. Ja wobec tej machiny medialnej jestem niestety bezsilna i bezradna. Mogą powiedzieć wszystko, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Powtarzam - wszystko co mówi ten człowiek na mój temat jest KŁAMSTWEM
— zaznaczyła z kolei Monika Pawłowska.
Pismo PKW do Hołowni
Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie do marszałka Sejmu wskazała troje kandydatów z listy PiS, którzy uzyskali najwyższy wynik po Mariuszu Kamińskim. Są to: Monika Jolanta Pawłowska, Beata Małgorzata Strzałka, Ryszard Jan Madziar. PKW podkreśliła jednocześnie, że przedstawia jedynie informację i że nie jest to stanowisko „w sporze politycznym i prawnym dot. wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia”.
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.
Obaj odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.
Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Było to możliwe, bo obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli.
Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go. Tego samego dnia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości.
tkwl/X/PAP/Radio ZET
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682196-czy-pawlowska-skusi-sie-na-propozycje-holowni-zabrala-glos