„Kolejne sondaże pokazują, że Polacy potrzebują realnych działań na rzecz bezpieczeństwa RP. Rząd musi odpowiedzieć na to oczekiwanie” - skomentował w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn przeprowadzone przez agencję IBRiS badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że 76 proc. Polaków jest za przywróceniem Obrony Cywilnej, oraz że Polacy nie wierzą w słowa Władimira Putina, że wyśle swoje wojska do Polski dopiero wtedy, gdy Polska zaatakuje Rosję.
Z informacji „Rzeczpospolitej, na której zlecenie przeprowadzono sondaż, wynika, że prace nad projektem przywrócenia w Polsce Obrony Cywilnej prowadzi resort spraw wewnętrznych, a rząd traktuje przedsięwzięcie priorytetowo. Formacja ta ma być odpowiedzialna za ochronę ludności w czasie wojny, likwidację skutków klęsk żywiołowych i utrzymanie schronów, a sprawa jest pilna w kontekście wojny trwającej tuż obok, w Ukrainie.
OC ważne dla wyborców obecnie rządzącego obozu
Sondażowo przeciwnych odbudowie OC jest 14,6 proc. badanych, a 9,4 proc. nie potrafi zająć stanowiska. Za odbudową Obrony Cywilnej – jak wynika z badania IBRiS – są głównie wyborcy obecnego obozu rządowego (82 proc.), kobiety (78 proc.), osoby po czterdziestce. To przeważnie mieszkańcy miejscowości małych (84 proc.) i średnich (79 proc.), przede wszystkim osoby o najniższym wykształceniu (90 proc.). Najczęściej czerpią one wiedzę o świecie z tygodników prasowych (85 proc.), TV Republika (80 proc.) oraz z TVP, radia i Polsat News (po 78 proc. wskazań).
W ostatnich wyborach parlamentarnych, według „Rz”, najczęściej głosowali na Lewicę (92 proc.) lub Konfederację (87 proc.).
Wśród przeciwników odbudowy OC jest 25 proc. dzisiejszych zwolenników PiS. Z kolei w ostatnich wyborach parlamentarnych sceptycy najczęściej wybierali Trzecią Drogę (23 proc.) lub PiS (21 proc.)
— podaje „Rzeczpospolita”
Konsensus ws. Obrony Cywilnej
Temat ochrony ludności pojawił się w czasie kampanii wyborczej i w sprawie OC panuje wśród polityków konsensus. Wielokrotnie o potrzebie systemowego rozwiązania ochrony ludności mówili przedstawiciele rządu i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Założenia OC wzorowane na państwach nordyckich przedstawili już politycy z partii Razem. Przypominają, że w Polsce nie ma schronów dla ludności cywilnej ani przepisów, które zapewnią ich budowę
— czytamy w dzienniku.
Według „Rz” nad projektem ustawy o ochronie ludności pracuje MSWiA. Jak informuje gazetę Paulina Klimek, rzeczniczka ministerstwa, powinien być on gotowy pod koniec marca.
Nowa ustawa powinna zawierać szereg nowych rozwiązań i instrumentów prawno-organizacyjnych umożliwiających efektywne zarządzanie wszystkimi dostępnymi zasobami na rzecz ochrony ludności w Polsce zarówno w czasie pokoju, stanów kwalifikowanych, jak i wojny
— przekazało gazecie MSWiA.
Zasadniczym celem proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony ludności będzie racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów państwa, w szczególności krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego oraz potencjału stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych
— dodał resort spraw wewnętrznych.
CZYTAJ TAKŻE:
Mamy obawy przed atakiem Rosji na Polskę
„Rzeczpospolita” - powołując się na sondaż IBRiS – informuje także, że Polacy ze sceptycyzmem podchodzą do słów Władimira Putina, że wyśle swoje wojska do Polski dopiero wtedy, gdy Polska zaatakuje Rosję.
Władimir Putin powiedział, że mógłby wysłać żołnierzy do Polski tylko wtedy, gdy nasz kraj zaatakuje Rosję. Czy zgadza się pan/i, że to zmniejsza obawy przed atakiem Rosji na Polskę?
— zapytali respondentów ankieterzy IBRiS.
28,7 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie się nie zgadza, a 19,1, że raczej się nie zgadza. Przeciwnego zdania było 32,2 proc. ankietowanych, przy czym 15,6 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie się zgadza, a 16,6 proc., że raczej się zgadza. 20 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem”.
Jak wskazała „Rzeczpospolita”, wśród większości obawiającej się ataku Putina dominują zwolennicy dzisiejszej opozycji, przede wszystkim PiS. Z kolei w grupie tych, których słowa Putina uspokoiły, są przeważnie osoby wspierające obóz rządzący, najmłodsi respondenci (do 29. roku życia), mieszkańcy średnich miast oraz osoby o najniższym wykształceniu.
Badanie CATI przeprowadzone 9-10.02 2024 r. na 1067-osobowej grupie respondentów.
„Rząd musi odpowiedzieć na oczekiwanie działań na rzecz bezpieczeństwa”
Wyniki sondażu trafnie skomentował Stanisław Żaryn.
Kolejne sondaże pokazują, że Polacy potrzebują realnych działań na rzecz bezpieczeństwa RP. Rząd musi odpowiedzieć na to oczekiwanie. Polska potrzebuje silnej armii, skutecznych służb specjalnych, efektywnej prokuratury na czele z PK D. Barskim i odpowiedzialnego rządzenia.
— napisał na platformie X były zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Nic dodać, nic ująć. Zwłaszcza w kontekście faktu, że na odbudowanie obrony cywilnej w budżenie na 2024 rok nie przeznaczono nawet złotówki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PAP,platforma X/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/682005-wymowny-sondaz-zaryn-rzad-musi-na-to-odpowiedziec