Sejm w piątek po godz. 9 wznowił obrady; posłowie będą głosować m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, a także zajmą się czterema obywatelskimi projektami ustaw.
Piątek to trzeci i ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Najpierw zaplanowano głosowania m.in. nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. Posłowie będą też głosować nad uchwałą ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci.
Kosiniak-Kamysz o rolniczym proteście
Na początku posiedzenia Sejmu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do licznych rolniczych protestów, które dziś organizowane są w całej Polsce. W jego ocenie odpowieada za nie PiS.
Sprawa protestów rolników w całej Europie jest sprawą poważną. Tak, nie było w Europie takich protestów nigdy, rozumiemy powody protesty rolników również w Polsce. Zaniedbania ostatnich 8 lat są nie do przyjęcia, brak opłacalności w rolnictwie jest tragiczny, doprowadziliście polską wieś na skraj bankructwa i kto za odpowiada? Kto jest komisarzem rolnictwa w UE? Janusz Wojciechowski z PiS, nominowany przez PiS na tę funkcję
— stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie. Tymczasem, jak powiedział dziś komisarz Janusz Wojciechowski, do unijnego projektu rozporządzenia udało mu się wprowadzić ochronne przepisy, które pozwolą zatrzymywać import z Ukrainy, jeśli będzie zbyt wielki. Limity mają w szczególności dotyczyć mięsa drobiowego, jaj i cukru.
Później odbędą się pierwsze czytania obywatelskich projektów ustaw - nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw; nowelizacji ustawy Kodeks karny, nowelizacji ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego oraz ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”.
Upamiętnienie Romera
Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. Za uchwałą opowiedziało się 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm oddaje hołd temu najwybitniejszemu polskiemu geografowi i kartografowi, zasłużonemu w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i ustalenia jej granic
— głosi uchwała.
Zaznaczono, że Romer był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezydentem Międzynarodowej Unii Geograficznej. Badał m.in. Karpaty Wschodnie i Alpy, góry Dalekiego Wschodu, a później Tatry i góry zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej.
Eugeniusz Mikołaj Romer, wielki polski geograf i kartograf oraz geopolityk, podróżnik, geolog, pedagog, encyklopedysta i publicysta, a także działacz niepodległościowy urodził się 3 lutego 1871 r. we Lwowie, jednak młodość spędził na Podkarpaciu. Jego ojciec, Edmund Romer, walczył w powstaniu styczniowym, z kolei starszy brat, generał Jan Romer, był jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej
— napisano w uchwale.
Przypomniano, że przed I wojną światową związał się we Lwowie z młodzieżowym ruchem narodowo-niepodległościowym „Zarzewie” i współtworzył tajną Armię Polską oraz Polski Związek Wojskowy, a w 1911 r. — Polskie Drużyny Strzeleckie, stanowiące paramilitarną organizację szkolącą kadry dla przyszłego polskiego wojska.
Uchwała przypomina, że Romer był autorem najważniejszego opracowania kartograficzno-statystycznego dotyczącego ziem Rzeczypospolitej, wydanego w 1916 r. „Geograficzno-statystycznego atlasu Polski”.
To dzieło oraz osobiste zaangażowanie Eugeniusza Romera odegrały dużą rolę w pracach polskiej delegacji na konferencji pokojowej w Wersalu i w ustaleniu granic Polski i państw sąsiednich, odrodzonych po I wojnie światowej. Podczas paryskiej konferencji Romer kierował pracami Biura Geograficznego przy Komitecie Narodowym Polskim Romana Dmowskiego. Następnie pracował też jako ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 1920-1921, podczas konferencji w Rydze kończącej wojnę polsko-bolszewicką
— napisano w uchwale.
Romer był także jednym z redaktorów dzieła „Encyklopedia. Zbiór wiadomości z wszystkich gałęzi wiedzy” — polskiej encyklopedii wydawanej przed I wojną światową w zaborze austriackim.
Zasłynął jako autor licznych prac z zakresu kartografii, geografii, klimatologii i geomorfologii, a także wspomnień
— napisano i dodano, że założył Instytut Kartografii.
Eugeniusz Romer zmarł 28 stycznia 1954 r. w Krakowie i został pochowany na cmentarzu Salwatorskim, zgodnie z jego wolą — w grobie skierowanym w stronę Lwowa.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/681216-sejm-wznowil-obrady-zajmie-sie-min-pomoca-dla-ukraincow