Za przedłużeniem przepisów o pobycie Ukraińców w Polsce o kolejne trzy miesiące - do połowy 2024 r. - opowiedziały się w drugim czytaniu w Sejmie wszystkie kluby - oprócz Konfederacji. Tylko ona krytykowała rządowy projekt i chce, by go odrzucić, albo poprawić.
W Sejmie zmiany przedstawiał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk. Podał, że obecnie z rozwiązań zawartych w ustawie, która ma być nowelizowana, korzysta ok. 950 tys. osób.
Unia każe do 2025 r.
Paweł Szefernaker z PiS powiedział w debacie, że jego klub poprze przedłużenie rozwiązań przygotowanych w sytuacji agresji rosyjskiej na Ukrainę prawie dwa lata temu i napływu uchodźców do Polski.
Już nadszedł ten czas, aby myśleć w inny sposób, a nie za pomocą tej ustawy pomocowej traktować osoby, które przybyły do Polski uciekając przed wojną
— zaznaczył Szefernaker. Ocenił, że obecną ustawę należy przedłużyć, aby ich pobyt w Polsce był legalny. Dodał jednak, że należy znaleźć takie sposoby, „które pozwolą, aby systemowo już powoli wygaszać te rozwiązania, które się w niej pojawiły”.
Odpowiadając na tę propozycję min. Duszczyk przypomniał, że unijne regulacje dotyczące pomocy Ukrainie obowiązują obecnie do 2025 r., więc Polska będzie musiała dalej mieć specjalne przepisy regulujące tymczasowy pobyt u nas obywateli tego kraju. Czy będzie to nowe rozwiązanie - jak proponował Szefernaker, czy w formie kolejnej nowelizacji - to kwestia do ustalenia - przekonywał.
Wszystkie kluby za, poza Konfederacją
Zofia Czernow z KO powiedziała, że jej klubowi zależy na tym, aby jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu przyjąć nowelizację przedłużającą obecne przepisy. W jej ocenie dopiero po tym przedłużeniu należy podjąć debatę o nowych rozwiązaniach. Dodała, że jej zdaniem sprawy uchodźców były bardzo mocno zaniedbane w urzędach wojewódzkich.
Rafał Kasprzyk z Polski 2050 popierając projekt podkreślił, że najbardziej oczywistym jest, że trzeba wspierać naród ukraiński w walce, a brak przepisów w tej sprawie osłabiłby walczących w obronie ojczyzny.
My nie powinniśmy przyzwyczajać się do sytuacji, że trwa ta wojna, powinniśmy udzielać narodowi ukraińskiemu wszelkiego wsparcia, żeby ją zakończyć
— ocenił Kasprzyk.
Najgorszą według niego sytuacją byłoby przyzwyczajenie się do trwającej wojny, do codziennych ofiar, nalotów, które codziennie powtarzają się i przejście nad tym do porządku dziennego, traktowanie tego jako normalność.
Wojna w Ukrainie nie jest normalnością, której my chcemy i to warto podkreślać
— dodał poseł Polski 2050.
Również Urszula Nowogórska z PSL poparła przedłużenie o kolejne trzy miesiące dotychczasowych rozwiązań - do 30 czerwca 2024 r. Apelowała, by nowe rozwiązania na kolejne miesiące skonsultować m.in. z samorządami i uwzględnić w nich potrzeby tych obywateli Ukrainy, którzy są w naszym kraju i chcą u nas pozostać.
Lewica popiera rozwiązanie, ale chce, by rząd przygotował też przepisy o dłuższej w perspektywie „kilku, kilkunastu lat, a nawet perspektywie pokoleniowej”.
Uważamy, że wojna zmieniła wszystko
— mówił Arkadiusz Sikora Lewica. Przypomniał, że trwająca prawie dwa lata wojna to zniszczone miasta, zniszczone domy i często sytuacja, w której nie ma do czego wracać. Nowe przepisy powinny stworzyć godne warunki do tego, by osoby, które już u nas są chciały pozostać – przekonywał.
Konfederacja chce wycofania świadczeń wypłacanych przebywającym w Polsce Ukraińcom i zgłosiła poprawkę o takiej treści.
Nie zgadzamy się na finansowanie obywateli obcego państwa przez polskich podatników. Czas powiedzieć temu szaleństwu stop
— mówił Grzegorz Adam Płaczek z Konfederacji. Z kolei Jarosław Sachajko z Kukiz‘15 poparł nowelizację, ale uważa, że potrzebne jest nowe rozwiązanie zakładające, że po roku pobytu w Polsce uchodźcy powinni się u nas usamodzielnić. Zanim Sejm będzie głosował nad zmianami, projekt, wniosek o jego odrzucenie i poprawki Konfederacji trafią jeszcze raz do komisji finansów publicznych, która je zaopiniuje.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/681160-sejm-przedluzy-pomoc-na-ukraincow-przebywajacych-w-polsce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.