„Litwa, państwa bałtyckie, będą zawsze naszymi strategicznymi partnerami w budowaniu europejskiego i światowego bezpieczeństwa; historycznie Polska i Litwa zawsze były rodzeństwem” – powiedział marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia w Wilnie po spotkaniu z przewodniczącą litewskiego parlamentu.
W poniedziałek Hołownia rozpoczął swoją dwudniową oficjalną wizytę na Litwie – pierwszą na stanowisku marszałka Sejmu.
Sankcje na Rosję
Marszałek Sejmu spotkał się z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Wśród tematów rozmów była m.in. współpraca militarna, wspólne wsparcie dla Ukrainy, a także kolejny pakiet sankcji na Rosję, który – zdaniem Hołowni powinien być bezwzględnie uchwalony” na forum Unii Europejskiej i przygotowany tak, by sankcji nie dało się obejść.
Powiedział też, że Polska i Litwa „historycznie zawsze były rodzeństwem”.
Rodzeństwo ma między sobą trudne momenty, ale ma też wiele pięknych i naszym zadaniem jest dzisiaj, w tej bezprzykładnie trudnej sytuacji, w jakiej się wspólnie znaleźliśmy, przyspieszenie procesów, szukanie rozwiązań w obszarze tego wszystkiego, co nas dzieli, żeby jak najwięcej zrobić w tych obszarach, które nas łączą – mówił.
Podkreślił, że także parlamenty, nie tylko rządy, odgrywają istotną rolę w kształtowaniu polityki zagranicznej i wzajemnych relacji między państwami.
Współpraca parlamentów Polski i Litwy
Marszałek zapewnił, że przewodniczący obu parlamentów dalej będą się regularnie kontaktować.
Potrzebujemy siebie nawzajem, żeby ustalać wspólne stanowiska. Przed chwilą przewodnicząca Czmilyte-Nielsen była w Waszyngtonie, ja za chwilę będę na spotkaniu przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, zaprosiłem też panią przewodniczącą do Polski i umówiliśmy się na to, że jak najszybciej spróbujemy zorganizować spotkanie Trójkąta Lubelskiego (Polska-Litwa-Ukraina – przyp. red.) w formacie parlamentarnym, u nas w Polsce
– zapowiedział.
Czmilyte-Nielsen podkreślała, że Polska i Litwa to strategiczni partnerzy.
Podziękowałam panu marszałkowi za ogromny wkład Polski w pomoc Ukrainie, za zaangażowanie i to, że Polska zdołała zwiększyć nakłady na swoją obronność do 4 proc. PKB – mówiła przewodnicząca Seimasu.
Mówiliśmy też o sankcjach wobec Rosji; bardzo ważne jest kontynuowanie wspólnych działań także wobec Białorusi – dodała Czmilyte-Nielsen.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/680780-holownia-z-wizyta-na-litwie