Jakie znaczenie ma wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce? W sieci pojawił się ważny głos w tej sprawie.
Do wizyty głowy państwa w Afryce odniósł się Aleksander Olech z portalu defence24.pl. Analityk zwraca uwagę na potrzebę kontaktu z państwami tego kontynentu.
WAŻNE: Jako osoba po części organizująca tę wizytę chcę odnieść się do pojawiającej się krytyki.
Nie jest to wizyta wybitna. Nie jest to też przełom w naszej polityce zagranicznej. Ale jest to bardzo dobry ruch. Liczne porozumienia, spotkania i sama obecność jest bardzo ważna.
Partnerzy z Afryki chcą rozmawiać z NAJWAŻNIEJSZĄ osobą w kraju. W tym przypadku jest to prezydent. Nie patrzą z taką uwaga (jak Francja, Niemcy, USA) na naszą sytuację wewnętrzną, tylko oczekują wysokiego stopnia reprezentacji. My im to dajemy
– czytamy.
Prezydent z ministrami
Olech pisze też o tym, że wraz z prezydentem Andrzejem Dudą do Afryki polecieli ministrowie rządu RP.
Dziesiątki osób, z wielu resortów, przyczyniło się, aby ta wizyta się odbyła. Co więcej, jedzie prezydent a towarzyszy mu część ministrów. Zatem oba obozy grają DO JEDNEJ BRAMKI na rzecz RP. Liczę, że zarówno Premier, jak i MSZ również udadzą się w nadchodzących miesiącach na kontynent afrykański.
Jeśli Czechy, Ukraina, Węgry jeżdżą do Afryki i szukają opcji dla siebie, to my tym bardziej możemy i musimy to robić.
Czy się to podoba czy nie, nasza obecność w Afryce była, jest i będzie. Przykładów jest wiele, a to kilka z nich: cmentarzy z Tanzanii nie usuniemy, profesorowie wykładali w DRK, a inżynierzy budowali rurociągi w Libii. Ponadto jest Polonia w wielu krajach Afryki oraz nasi aktywni misjonarze. Badania prowadzą polscy naukowcy, a firmy wchodzą z inwestycjami. Wreszcie chcemy sprzedawać broń i są na nią chętni
– przekonuje analityk.
Olech zwraca uwagę na próbę rozwoju polskiej polityki zagranicznej.
Można nie lubić poszczególnych osób organizujących, czy biorących udział w tej wizycie. Jednakże, szanujmy i doceniajmy próby rozwoju polskiej polityki zagranicznej.
Jest takie przysłowie, które idealnie tutaj pasuje: „żeby złapać zebrę, trzeba najpierw za nią ruszyć”. Dodam też, że najefektywniej poluje się w stadzie (zespole). Powodzenia!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/680653-wazny-glos-ws-wizyty-prezydenta-dudy-w-afryce