Bodnar na spotkaniu z organizacjami LGBT+ przeprosił je za krzywdę, której rzekomo doznały ze strony państwa polskiego. Zapowiedział też prace nad nowelą Kodeksu karnego w zakresie zwalczania nienawiści, co można nazwać nowoczesną formą cenzury.
O spotkaniu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz wiceministra Krzysztofa Śmiszka z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+ resort poinformował w czwartkowym komunikacie.
Chciałbym Was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony państwa polskiego. Bardzo doceniamy waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury i moje jako Prokuratora Generalnego
— powiedział minister Bodnar na spotkaniu, cytowany w komunikacie.
Jak przekazano, szef resortu sprawiedliwości nawiązał do początków swojej misji publicznej, która zaczęła się w 2004 r. wraz z pracą w Fundacji Helsińskiej.
Mimo, że upłynęło tyle lat, spotykamy się w tym samym miejscu pod względem prawnym, jesteśmy jednak w innym miejscu politycznym. Myślę, że nam wszystkim ostatnich osiem lat dało do myślenia. Wszystko, co wydarzyło się w tym czasie spowodowało, że mamy po naszej stronie gigantyczną odpowiedzialność, aby przywrócić sprawy na właściwe miejsce
— podkreślił minister sprawiedliwości, cytowany przez resort.
Zapowiedź walki z tzw. mową nienawiści
Najważniejszym tematem poruszonym podczas spotkania była nowelizacja Kodeksu Karnego w zakresie zwalczania nienawiści (w tym mowy nienawiści). Omówiono także możliwości zmian prawnych nieustawowych, sprawy sądowe i zaangażowanie Prokuratora Generalnego, a także inne działania, w tym: SLAPPy, przyszłość Funduszu Sprawiedliwości, rozliczenia kampanii anty-LGBT+, postępowania skargowe przed Komisją Europejską oraz dostępność w komunikacji z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jak podało MS, minister podkreślił, że dla każdego z uczestników aktywizm obywatelski w ostatnich latach był trudny, nie tylko z uwagi na poświęcenie i realizowanie swojej misji, ale też z uwagi na ataki personalne.
Wiceszef MS Krzysztof Śmiszek - jak poinformował resort sprawiedliwości - podkreślił, że nie przewiduje większych problemów, jeżeli chodzi o proces legislacyjny dotyczący przepisów Kodeksu Karnego. Zapewnił też o otwartości resortu na współpracę ze środowiskami LGBT+.
W spotkaniu wzięły udział organizacje: Fundacja Basta, Kampania Przeciw Homofobii, Koalicja Miast Maszerujących, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tranzycja.pl.
Jeśli Adam Bodnar chce i uważa, że ma do tego powód, to niech przeprasza środowisko LGBT+, ale w swoim imieniu, a nie państwa polskiego. Natomiast nowelizacja Kodeksu karnego zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie zwalczania nienawiści wygląda na niebezpieczny pomysł - czy już niebawem może okazać się, że np. jeśli ktoś stwierdzi, że pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do adopcji dzieci, to będzie za to karany?
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Czym zajmie się zespół ds. LGBT? Jachira zapowiada… zmiany w kodeksie karnym. „Nie będzie mowy nienawiści”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/680435-zenujace-bodnar-przeprasza-osoby-lgbt-za-rzekome-krzywdy