Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny otrzymali nagrody specjalne Business Centre Club, przyznawane za „przyczynianie się do integracji i wzmocnienia wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej”. Czy siłowe wchodzenie do Prokuratury Krajowej i wyznaczanie swoich ludzi na nieistniejące stanowiska, z pominięciem zgody prezydenta RP, nie mówiąc już o pominięciu zapisów konstytucji rzeczywiście wzmacnia wizerunek Polski na arenie międzynarodowej?
Nagrody specjalne Business Centre Club otrzymali w tym roku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Tę statuetkę traktuję jako wyróżnienie dla pokolenia prawników, którzy w ostatnich latach walczyli o praworządność w Polsce. Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest zagwarantowanie przewidywalności i stabilności prawa
— stwierdził szef MS. Czy wchodzenie z uzurpatorem do siedziby Prokuratury Krajowej pod nieobecność legalnego Prokuratora Krajowego i przybijanie tabliczek, a także blokowanie prokuratorom dostępu do części pomieszczeń można nazwać „stabilnością” i „przewidywalnością”? Chyba niekoniecznie, tym bardziej, że podobne sytuacje wcześniej nie miały miejsca.
Na szczęście Bodnar raczył wyjaśnić, co miał na myśli z tą „przewidywalnością i stabilnością prawa” w dalszej części swojego wystąpienia na gali BCC
Nie pojawia się nagle jakiś projekt ustawy z dnia na dzień w Sejmie, wniesiony przez posłów, którzy udają, że ten projekt podpisali, a tak naprawdę on gdzieś powstawał w jakiś kancelariach prawnych czy czeluściach ministerstwa. Nie możemy absolutnie akceptować takiego standardu. To wszystko musi odbywać się w sposób przewidywalny, stabilny, taki, aby zwłaszcza przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani regulacjami
— podkreślił. Co innego uchwały, które miały być tylko „wyrażeniem opinii Sejmu” w sprawie mediów publicznych, a skończyły się siłowym wejściem do siedziby TVP i ogromnymi stratami spółki?
Ambasador Brzezinski z kolei wyraził zadowolenie z 25-lecia przystąpienia Polski do NATO.
Mieszkałem w Polsce przed przystąpieniem do NATO. To był niespokojny i niepewny kraj. Dziś mimo, że wojna toczy się kilkaset kilometrów stąd to Polska jest bezpieczna, a Polacy robią wspaniałe rzeczy. Polska zachowała się jak humanitarne supermocarstwo w odpowiedzi na kryzys w Ukrainie
— stwierdził.
Dyplomata ocenił również, że jest optymistą w kwestii przyszłości naszego kraju.
Inni laureaci
Jak wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem prezes BCC Jacek Goliszewski, nagrody specjalne są przyznawane wybitnym osobom z Polski i zagranicy, które przyczyniają się do integracji i wzmocnienia wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Inne kryteria, jak podkreślił Goliszewski, to „wzmocnienie wsparcia przekształceń w Polsce, wsparcie gospodarki rynkowej” oraz przyjaźń z naszym krajem. Konkurs funkcjonuje od 30 lat, a wyróżnienia specjalne otrzymały wymienione przez prezesa BCC takie postacie, jak: Bill Clinton, George Bush, Madeleine Albright, Jacques Chirac, Angela Merkel, Lech Wałęsa czy Bronisław Geremek.
Lista nazwisk nie jest jednak kompletna. Wśród laureatów są również: Leszek Balcerowicz - „za wkład w edukację ekonomiczną i zmianę świadomości gospodarczej społeczeństwa, a tym samym transformację polskiej gospodarki”, Janusz Lewandowski - „za odważne i konsekwentne realizowanie prywatyzacji polskiej gospodarki”, Bronisław Komorowski - „za aktywne działania na rzecz rozwoju i stabilności naszego kraju, politykę porozumienia i zrozumienia, sprzyjającą rozwojowi polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw”. Inni laureaci to Margaret Thatcher, a w ostatnich latach - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a nawet papież Franciszek.
Ciekawym nazwiskiem na liście laureatów jest… przywódca Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, którego uhonorowano „za systematyczne likwidowanie barier stojących na drodze rozwoju gospodarczego, konsekwentne dążenie do budowy demokracji i wolnego rynku oraz wzorcowe przeprowadzenie reform nazwanych Cichą Rewolucją, za rozwój dwustronnych stosunków gospodarczych między naszymi krajami i za przyjaźń okazywaną Polsce i Polakom”.
Warto zwrócić jednak uwagę, że w przypadku Polski laureatami nagród specjalnych są osoby kojarzone z konkretną opcją polityczną.
Brzezinski, Bodnar i „wzmacnianie wizerunku Polski”
W jaki sposób ambasador USA w Polsce czy minister sprawiedliwości „wzmacniają wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej”?
Mark Brzezinski niemal od początku swojej misji w naszym kraju opowiada się jednoznacznie po konkretnej stronie sporu politycznego - w 2022 r. opozycji, obecnie - koalicji rządzącej. Za czasów PiS regularnie „troszczył się” o stan polskiej praworządności, spotykał z politykami opozycji czy przedstawicielami organizacji „broniących sądów”. Również minister Adam Bodnar jeszcze jako Rzecznik Praw Obywatelskich, szczególnie w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, silnie angażował się po stronie ówczesnej opozycji.
Warto przypomnieć, że 11 stycznia 2024 r. doszło do spotkania ambasadora USA w Polsce z szefem resortu sprawiedliwości.
Cieszę się, że Pan Ambasador Mark Brzezinski pozytywnie ocenia działania resortu prowadzące do przywrócenia w Polsce praworządności
— mówił Bodnar, cytowany w komunikacie MS.
Natomiast ambasador Brzezinski po spotkaniu napisał na platformie x:
Stany Zjednoczone i Polskę łączy zaangażowanie na rzecz praworządności i niezawisłości sądów, co wymaga stałej determinacji i odnowy.
Dzień później Adam Bodnar próbował usunąć Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego, stwarzając specjalnie dla swojego nominata Jacka Bilewicza nieistniejącą funkcję „pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego”, a w następnym tygodniu podjął próbę siłowego wejścia do PK. Rzeczywiście, przywracanie praworządności, „stabilność i przewidywalność prawa” jak się patrzy!
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PR24, X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679945-bodnar-i-brzezinski-wyroznieni-przez-bcc-szokujace-slowa