Dla urzędującego premiera Donalda Tuska każda okazja jest dobra, by zaatakować opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość. Tym razem pretekstem do seansu nienawiści stało się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, która przewiduje zwiększenie kwoty renty z 1217,98 zł netto do minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Tylko dlatego warto iść do wyborów i warto iść po władze, żeby ci ludzie, rodzicie i opiekunowie niepełnosprawnych dożyli momentu, kiedy widzą, że władza jest po to, żeby o nich zadbać. Nikt nie ma prawa ubiegać się o władzę, dla kogo rodzice niepełnosprawnych są niegodni uwagi. Tego dnia najwyraźniej jak tylko można widać, że nie zasługujecie nawet na jeden dzień władzy, że zrujnowaliście ten kraj
— wysyczał w czwartek z mównicy sejmowej premier.
Długa lista kłamstw
To, że rząd PiS nie dbał o osoby z niepełnosprawnościami to jedno z długiej listy kłamstw Tuska. Warto choćby przypomnieć przepisy, które przyjął rząd Zjednoczonej Prawicy, a które weszły w życie z początkiem tego roku. Nowe regulacje chwalił nawet serwis „19.30”, nie wspominając przy tym, że są zasługą rządu PiS. Wspomniano tylko, że regulacje przyjął „poprzedni parlament”.
Czysta woda w „19.30”, czyli ani słowa o tym, kto jest autorem wychwalanych przepisów
Przepisy, które latem przyjął rząd PiS, a podpisał prezydent Andrzej Duda, to była wielka zmiana w życiu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chodzi o ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Za sprawą tej ustawy dochodzi do przebudowy dotychczasowego systemu świadczeń skierowanych do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego, kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością oraz zmianę warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.
Ustawa upodmiotowiła osoby z niepełnosprawnościami i w dużej mierze była wyjściem naprzeciw zapisom Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 roku, rząd Polski podpisał ją 20 marca 2007 r., natomiast ratyfikacja Konwencji przez Polskę miała miejsce 6 września 2012r. Celem Konwencji jest ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności przez osoby z niepełnosprawnościami na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Polska zobowiązana jest do wprowadzenia w życie zawartych w Konwencji standardów postępowania w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realizacji ich praw. Gdy Konwencja weszła w życie rządziła Platforma Obywatelska i wówczas nie zrobiła w tej sprawie nic.
Co przewiduje regulacja?
Zgodnie z ustawą nowe świadczenie, tzw. wspierające ma trafiać bezpośrednio do dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego wysokość powiązana będzie z wymiarem renty socjalnej.
Jednak z punktu widzenia opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którymi przeważnie są kobiety – matki, kluczowy jest inny fragment tej ustawy, który całkowicie zmienia dotychczasową sytuację prawną.
Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne. Po pierwsze przysługuje ono opiekunowi osoby niepełnosprawnej na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie, a nie tylko na jedno, jak było wcześniej Po drugie wyeliminowany został warunek rezygnacji albo niepodejmowania zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. To znaczy, że opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne ma możliwość dorabiania bez limitu. Do tej pory opiekunowie osób niepełnosprawnych (przeważnie kobiety) byli po prostu wykluczani z rynku pracy. To się zmieniło dzięki poprzedniemu rządowi. Warto także wspomnieć o innych regulacjach, które w trosce o osoby z niepełnosprawnościami wprowadzał rząd PiS. Były to m.in. projekty dotyczące asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej czy Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych.
Jasne, że Donald Tusk nie mógł o tym wspomnieć, bo przecież mówił, że dostaje szału, gdy ktoś mówi, że PiS robiło coś dobrego. Ale czy trzeba kłamać w każdej sprawie? To tylko pytanie retoryczne…
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679680-tusk-klamie-w-sprawie-osob-z-niepelnosprawnosciami