Znajdująca się blisko granicy z Polską niemiecka rafineria Schwedt nad Odrą chce radykalnie zwiększyć emisję toksyn. „To DWUKROTNIE większa emisja niż dotychczas i daleko wyższa niż maksymalne normy dopuszczalne w Polsce” – alarmuje poseł PiS Kacper Płażyński. Zastanawia się jak na tę informację zareaguje obecna minister środowiska Paulina Hennig-Kloska, która o sprawie została poinformowana. W ostatnich dniach wiceminister środowiska Urszula Zielińska zapewniła w Brukseli, że rząd Tuska jest gotów zgodzić się na redukcję gazów cieplarnianych nawet o 90 proc.
Jak zauważa poseł Płażyński niemiecka rafineria znajduje się zaledwie 12 km od granicy z Polską tuż nad Odrą.
Złożyła wniosek o wyrażenie zgody na podwyższenie emisji bardzo toksycznych związków dwutlenku siarki do 1000 mg/m3. To DWUKROTNIE większa emisja niż dotychczas i daleko wyższa niż maksymalne normy dopuszczalne w Polsce, które wynoszą 850 mg/m3
— pisze Płażyński na platformie X i dodaje, że z początkiem roku rafinerii Schwedt wygasła zgoda na dotychczasowe poziomy emisji dwutlenku siarki.
Na jakiej podstawie zatem rafineria dalej pracuje? Dziś w tej sprawie wystosowaliśmy interpelację do @hennigkloska. Jakie jest stanowisko w tej sprawie rządu? Czy toczą się i na jakim etapie są konsultacje transgraniczne? Na jakiej podstawie rafineria dalej działa skoro nie ma do tego ważnych zezwoleń?
— na te pytania posłowie PiS oczekują odpowiedzi od obecnej minister środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
Nie ma naszej zgody na trucie Polaków przez rosyjsko-niemiecki biznes.
— zaznacza Płażyński
Czy Tusk zdyscyplinuje Niemców?
Tymczasem według słów wiceminister środowiska Urszuli Zielińskiej rząd Tuska ma wezwać inne kraje UE do radykalniejszej polityki klimatycznej. Takie plany Zielińska ujawniła w Brukseli, która zaproponowała przyjęcie planu redukcji o 90 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2040 r.
Otwarte pozostaje także pytanie jak na tę informację zareagują niemieccy ekolodzy, którzy tak gremialnie zwalczali polską kopalni w Turowie. Wojna niemieckich organizacji ekologicznych ws. koncesji na wydobycie w kopalni Turów trwała w sądach niemal przez cały ubiegły rok. W połowie roku WSA w Warszawie nie zgodził się na wstrzymanie decyzji ministerstwa klimatu dotyczącego tej koncesji. Z kolei jak ustalił wówczas jako pierwszy portal wPolityce.pl Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenia organizacji ekologicznych na decyzje WSA.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/x
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679671-niemieckie-toksyny-nad-odra-plazynski-przekrocza-normy