Hołownia Zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o wskazanie kandydatów, którzy mają objąć mandaty po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. PKW - odpowiadając na jego pisma -poprosiła o wskazanie podstawy prawnej. Komisja przypomniała Hołowni sprzeczne decyzje dwu izb Sądu Najwyższego nadmieniając, że w związku z tym potrzebuje aktualnej podstawy prawnej. Podczas konferencji Hołownia stwierdził, że oczekuje zmiany składu PKW, zwłąszcza w kontekście wyborów samorządowych.
Wczoraj po godzinie 21.00 Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w wyniku ułaskawienia przez prezydenta opuścili więzienie. Zarówno posłowie jak i prezydent oraz Izba kontroli nadzwyczajnej SN uznają, że w dalszym ciągu posiadają mandat aby zasiadać w Sejmie. Zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy wyrok uległ zatarciu z mocy ułaskawienia.
PKW żąda podstawy prawnej od Hołowni
Państwowa Komisja Wyborcza przesłała marszałkowi Sejmu odpowiedzi na jego pisma w sprawie obsadzenia mandatów po posłach PiS Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. Zgodnie z przepisami, PKW musi wskazać kolejnych kandydatów, którzy startowali z tych samych list co Kamiński i Wąsik, i którzy otrzymali największą liczbę głosów. Dopiero wtedy marszałek Sejmu może uruchomić procedurę obsadzenia zwolnionych mandatów.
W dokumencie poświęconym Mariuszowi Kamińskiemu PKW przypomniała o postanowieniach Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z 5 stycznia oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 10 stycznia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego, w związku z prawomocnym wyrokiem skazującym go na 2 lata więzienia, zapadłym 20 grudnia; Izba Pracy natomiast nie uwzględniła odwołania Kamińskiego.
PKW zwróciła się do Hołowni z pytaniem, czy podtrzymuje swój wniosek o wskazanie osób, które mogą objąć mandat po Kamińskim.
Jeśli tak — Państwowa Komisja Wyborcza wnosi o wskazanie podstawy faktycznej i prawnej, na której (marszałek) opiera przedmiotowy wniosek, skoro postanowienia Sądu Najwyższego są sprzeczne
— napisała Komisja do Hołowni.
Podkreślił też, że postanowienia obu Izb Sądu Najwyższego zostały wydane już po przesłaniu pisma przez marszałka Sejmu do PKW, stąd koniecznym jest uzyskanie przez PKW aktualnego stanowiska w niniejszej sprawie.
Podobną odpowiedź PKW przesłała w sprawie Macieja Wąsika. W dokumencie przywołano postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z 4 stycznia, która uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu Wąsika.
PKW zwraca się z wnioskiem o wskazanie, czy Pan Marszałek podtrzymuje przedmiotowy wniosek. Jeśli tak — Państwowa Komisja Wyborcza wnosi o wskazanie podstawy faktycznej i prawnej, na której opiera przedmiotowy wniosek. Wskazane postanowienie Sądu Najwyższego zostało wydane po przesłaniu pisma Pana Marszałka z dnia 21 grudnia 2023 r., stąd koniecznym jest uzyskanie przez Państwową Komisję Wyborczą aktualnego stanowiska Pana Marszałka w niniejszej sprawie
— napisała PKW.
Hołownia o Wąsiku
Marszałek był pytany na konferencji prasowej o pismo prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego Piotra Prusinowskiego, w którym zapowiedział, że sprawa Macieja Wąsika nie będzie już rozpoznawana w izbie. Dziennikarz pytał też, czy Hołownia widzi możliwość, że sprawa Wąsika nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta publikacją w Monitorze Polskim.
Wyobrażam sobie taką możliwość. (…) Ja nie będę tworzył kserokopii dokumentów, żeby na kserokopiach, kopiach dokumentów orzekała Izba Pracy. To by było niepoważne
-– powiedział Hołownia.
Najwyżej ta sprawa będzie w zawieszeniu takim właśnie, że pan Wąsik nie będzie posłem, a ten mandat nie będzie obsadzony. Ja muszę mieć ściśle, jasno, podkładkę, orzeczenie Sądu Najwyższego, które to rozstrzyga
-– dodał. Ocenił, że „tłumaczenie o zabraniu dokumentów trudno uznać za poważne”.
Mandaty
Według Kodeksu wyborczego, marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu, w przypadku: śmierci posła; upływu terminu do wniesienia odwołania od postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu; nieuwzględnienia odwołania od postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu przez Sąd Najwyższy.
Hołownia chce nowego składu PKW
W ocenie Hołowni wybory samorządowe powinna prowadzić już nowa PKW, która „jest wybrana i czeka”.
W swoim piśmie do prezydenta zwróciłem na to uwagę. Pan prezydent nie był łaskaw ustosunkować się do tej mojej prośby, ale coś z tym będzie musiał zrobić prędzej, czy później
— powiedział. Sejm wybrał członków PKW wiele tygodni temu. Dlaczego prezydent nie odbiera od nich przysięgi? Nie wiem. Napisałem w tej sprawie do prezydenta w ubiegłym tygodniu
— powiedział Hołownia.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679427-pkw-chce-podstawy-prawnej-ws-kaminskiego-i-wasika