Nie może być kwestionowane uprawnienie Trybunału Konstytucyjnego do wydania postanowienia tymczasowego w postępowaniu zainicjowanym skargą konstytucyjną - podkreśliła Prokuratura Krajowa, odnosząc się do wtorkowego stanowiska ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.
We wtorek na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano stanowisko szefa tego resortu, w którym oświadczono, że postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Dariusza Barskiego jest pozbawione cech aktu stosowania prawa i nie może wywoływać skutków prawnych.
W związku z powyższym minister sprawiedliwości-prokurator generalny uznaje je jako nieistniejące
— podkreślono w tym stanowisku.
Postanowienie TK
Stanowisko szefa resortu odnosi się do wydanego 15 stycznia br. postanowienia TK, w którym Trybunał nakazał Prokuratorowi Generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego; TK wówczas wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego.
Postanowienie TK wydane zostało do czasu ogłoszenia ostatecznego orzeczenia w sprawie skierowanej do TK skargi konstytucyjnej prok. Dariusza Barskiego. Postanowienie wydała sędzia TK Krystyna Pawłowicz.
Opublikowany we wtorek przez Ministerstwo Sprawiedliwości komunikat kwestionujący skuteczność postanowienia tymczasowego Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia br. (…), należy oceniać jako kolejną próbę derogowania z systemu prawnego przepisów prawa oraz decyzji wydanych na ich podstawie za pomocą opinii prawnych
— oceniła PK w komunikacie na swojej stronie.
Jak podkreślono „nie może być kwestionowane uprawnienie Trybunału Konstytucyjnego do wydania (…) postanowienia tymczasowego w postępowaniu zainicjowanym skargą konstytucyjną”.
Ocena konieczności wydania takiego rozstrzygnięcia i jego zakresu oraz etap postępowania, na którym może ono zostać wydane, pozostaje w sferze kompetencji Trybunału, który ma swobodę w określeniu środków, które należy zastosować w celu czasowego zawieszania lub wstrzymania skutków zastosowania niekonstytucyjnego przepisu wobec wnoszącego skargę” - zaznaczyła PK
— czytamy stanowisku PK.
Bodnar musi się powstrzymać
W komunikacie PK przypomniano, że przepisy nie przewidują „żadnych środków odwoławczych lub innych środków prawnych, które dałyby możliwość uchylenia się od wykonania postanowienia TK, a tym bardziej uznania go za orzeczenie nieistniejące”.
Obowiązkiem ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego jest więc powstrzymanie się od wszelkich działań, które zmierzałyby do pozbawienia skuteczności postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia br., niezależnie od tego, jakie są poglądy prokuratora generalnego co do zasadności skargi konstytucyjnej wniesionej przez prokuratora krajowego Dariusza Barskiego
— napisała PK.
Jednocześnie w komunikacie PK przypomniano, że - niezależnie od skargi konstytucyjnej Barskiego - prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym. Ten wniosek otrzymał już swoją sygnaturę w TK. Jak dodano, zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK, „wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679329-pk-do-bodnara-nie-mozna-kwestionowac-postanowien-tk