To niestety nasza tradycja, że musimy walczyć o wolność przeciw rosyjskiemu najeźdźcy. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby wspierać Ukrainę - powiedział w Wilnie prezydent Andrzej Duda.
W niedzielę prezydent Duda składa wizytę na Litwie w związku z obchodami 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą Duda przekazał, że jednym z omawianych tematów była kwestia wsparcia dla Ukrainy.
To jest w jakimś sensie niestety nasza tradycja, że musimy walczyć o wolność przeciw rosyjskiemu najeźdźcy. Dlatego dziś, dla nas obu i dla naszej części Europy tak bardzo ważne jest, aby wspierać Ukrainę
— podkreślił prezydent.
Dodał, że omawiali tę kwestię także kilka dni temu podczas forum ekonomicznego w Davos, gdzie wsparcie Ukrainy było jednym z najważniejszych punktów obrad.
Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli się spotkać w formule Trójkąta Lubelskiego z naszym przyjacielem prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i rozmawiać o tym, w jaki sposób wspierać Ukrainę, w szczególności przed zbliżającym się jubileuszowym szczytem NATO w Waszyngtonie
— powiedział Duda.
Poinformował, że przygotowania do szczytu i kwestia dyskusji o wzmocnieniu bezpieczeństwa naszej części Europy były także tematem dzisiejszej rozmowy.
Wyraziliśmy z prezydentem Litwy satysfakcję z tego, że w najbliższym czasie odbędą się w naszej części Europy wielkie manewry NATO
— powiedział prezydent. Ocenił, że manewry pokazują naszą gotowość i przygotowanie do odparcia ewentualnej agresji, jak i stopień zaangażowania sojuszników w NATO, ich obecność w naszej części Europy oraz szybkość reagowania i działania sojuszu.
Zastrzegł, że niezależnie od tego, prezydenci chcieliby współorganizować ćwiczenia umacniające polskich i litewskich żołnierzy.
Przesmyk suwalski jest rejonem, który wymaga dzisiaj szczególnego patrolowania i umocnienia - nad tym od lat razem pracujemy
— zaznaczył Duda.
Prezydent Nauseda: Spotykamy się w Wilnie, żeby wspomnieć powstanie narodów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy
Spotykamy się w Wilnie, żeby wspomnieć lata 1863-1864, powstanie narodów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy – powiedział w niedzielę prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dodał, że obecnie Polska i Litwa „zapewniają bezpieczeństwo całego regionu”.
Spotykamy się w Wilnie, żeby wspomnieć lata 1863-1864, powstanie narodów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, które stało się symbolem wspólnoty, jaką pielęgnujemy do dzisiaj
— powiedział w niedzielę w Wilnie prezydent Litwy Gitanas Nauseda, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. W niedzielę prezydent Duda składa wizytę na Litwie w związku z obchodami 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Nauseda przypomniał o tym, że „obecnie Rosja atakuje Ukrainę” i „próbuje pozbawić ten kraj jego wolności”.
To przypomnienie, że w sąsiedztwie agresora wolność nie jest rozumiana jako taka, że o tę wolność trzeba walczyć
— podkreślił.
Nauseda dodał, że „chciałby się cieszyć wspaniałymi stosunkami Polski i Litwy” i że „obaj sąsiedzi stoją na straży demokracji w Europie”.
Zapewniamy bezpieczeństwo całego regionu. Oba kraje pracują razem w sferze bezpieczeństwa, tę współpracę będziemy umacniać, będziemy przeprowadzać wspólne ćwiczenia, zwiększać mobilność wojskową
— powiedział Gitanas Nauseda.
Wskazał na znaczenie pomocy dla Ukrainy i że wkrótce „będzie spotkanie Trójkąta Lubelskiego” z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Będziemy mogli spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą w kwietniu, kiedy odbędzie się spotkanie trzech liderów Trójmorza
— powiedział prezydent Litwy.
Podziękował także Andrzejowi Dudzie za „osobisty wkład w dzieło współpracy między naszymi krajami”.
Prezydent Duda: Najważniejszym zadaniem w naszej części Europy jest budowanie potencjału obronnego
Najważniejszym zadaniem w naszej części Europy jest budowanie potencjału obronnego; zbroimy się po to, aby nikt nas nie zaatakował - powiedział w Wilnie prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z prezydentem Gitanasem Nausedą.
Naszym najważniejszym zadaniem, naszym, tu i teraz, w naszej części Europy, jest budowanie swojego potencjału obronnego
— powiedział Andrzej Duda. Dodał, że chodzi m.in. o domaganie się od sojuszników z NATO obecności u nas wojsk Paktu północnoatlantyckiego.
Podkreślił, że tak jak „Niemcy są państwem ramowym, jeżeli chodzi o obecność sojuszu północnoatlantyckiego na Litwie, na wschodniej flance, tak w Polsce państwem ramowym są Stany Zjednoczone, jeżeli chodzi o tę obecność”.
Prezydent dodał, że wychodzi z założenia, że obowiązkiem Polaków jest umacnianie własnej obronności - „to my powinniśmy po prostu inwestować w swoje bezpieczeństwo”.
Dodał, że z tego powodu Polska już w 2023 r. przeznaczyła ponad 4 proc. PKB na obronność.
Jest to bardzo dużo jak na nasze możliwości, ale rzeczywiście my te zakupy realizujemy w tej chwili bardzo intensywnie
— powiedział. Wymienił, że kupujemy m.in. od Stanów Zjednoczonych czołgi Abrams, samoloty F35, wyrzutnie Himars, amerykański rakietowy system Patriot, a od Korei Południowej czołgi K2 oraz armatohaubice K9.
Zaznaczył, że oprócz tych zakupów zwiększamy także liczebność armii.
Chcemy mieć armię 300 tys. po to, by rzeczywiście w razie potrzeby ta armia była gotowa do obrony Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim (…) zbroimy się po to, aby nikt nas nie zaatakował
— podkreślił. Dodał, że chodzi o element odstraszający, który powinien być - jak mówił - wystarczająco realny, żeby zniechęcić każdego potencjalnego napastnika.
Podkreślił, że wszystkie rodzaje uzbrojenia, w które dziś wyposażana jest polska armia, powinny być adekwatne do tego, by „zapewnić rzeczywiście nowoczesną obronę odpierającą atak i odpychającą przeciwnika dzięki zasięgowi tej broni na odpowiednią odległość, tak by nie mógł on się zbliżyć” - wskazał. Dodał, że realizacja tych zakupów będzie oznaczała umocnienie bezpieczeństwa Polski oraz wschodniej flanki NATO.
Będziemy się domagali i domagamy się cały czas od naszych sojuszników umacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki
— podkreślił. Dodał, że temu służą kolejne reformy dokonywane w ramach sojuszu północnoatlantyckiego oraz że tematy te będą poruszane na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie.
tkwl/PAP/X
CZYTAJ TAKŻE: Mocne słowa prezydenta o KE! Andrzej Duda: Najważniejszym „kamieniem milowym” okazała się zmiana władzy w Polsce
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/679038-prezydent-duda-w-wilnie-musimy-walczyc-o-wolnosc