Inicjatywy polskich władz ws. „przywrócenia praworządności” w Polsce, kwestie odpowiedzialności Rosji za zbrodnie przeciwko Ukrainie oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do jej wsparcia - były tematami rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego i komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości przebywa z wizytą w Polsce; spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem; rozmawiał też z szefami sejmowej i senackiej komisji ds. UE: Michałem Koboską i Bogdanem Klichem. Komisarz miał też zaplanowane spotkanie z ministrem ds. UE Adamem Szłapką.
Podczas spotkania w Warszawie szef polskiej dyplomacji poinformował Komisarza UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didiera Reyndersa o najnowszych inicjatywach władz polskich mających na celu przywrócenie zasady rządów prawa i porządku konstytucyjnego w Polsce
— podało w komunikacie MSZ.
Priorytet rządu Tuska
Według resortu dyplomacji Sikorski „wskazał, że determinacja władz polskich na rzecz przeprowadzenia reform powinna zostać uwzględniona przez Komisję Europejską w kontekście pełnego odblokowania funduszy unijnych dla Polski”. Podkreślił, że Polska przywiązuje szczególną wagę do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących praworządności, a „ich wykonanie jest priorytetem obecnego rządu”.
Na spotkaniu strony omówiły również kwestię odpowiedzialności Rosji za zbrodnie międzynarodowe popełniane przeciwko Ukrainie oraz konieczności wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do jej wsparcia i odbudowy. Minister Sikorski przypomniał niezmienne stanowisko Polski, że kluczową kwestią jest pociągnięcie przez społeczność międzynarodową do odpowiedzialności zarówno Rosji jako państwa, jak i wszystkich indywidualnych sprawców zbrodni popełnionych przez siły rosyjskie na terytorium Ukrainy, a także wyegzekwowanie od państwa agresora pokrycia kosztów odbudowy zaatakowanego przez niego kraju
— podało MSZ.
Komisja Europejska wielokrotnie w ostatnich latach wyrażała zaniepokojenie stanem praworządności w Polsce, zwłaszcza w obszarze niezależności sądownictwa w obliczu zmian w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa i powoływaniu sędziów; oceniano także m.in., że również Trybunał Konstytucyjny nie spełnia wymogów niezawisłego sądu.
Podjęcie przez Polskę kroków w celu naprawy sytuacji stało się warunkiem wypłat środków z Krajowego Planu Odbudowy - unijnych środków w formie dotacji i niskooprocentowanych pożyczek, wypłacanych państwom członkowskim w celu odbudowy po kryzysie związanym z pandemią COVID-19. Wartość polskiego KPO opiewa na 59,8 mld euro (34,5 mld euro w pożyczkach i 25,3 mld euro w dotacjach).
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/678893-reynders-w-msz-sikorski-uspokoil-go-ws-praworzadnosci