Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ma jutro przylecieć do Polski. „Chcemy pokazać, jak przywracamy w Polsce praworządność” - oświadczył minister ds. UE Adam Szłapka. Reynders spotka się m.in. z szefem MSZ Sikorskim i ministrem sprawiedliwości Bodnarem. Z kolei za miesiąc rząd Tuska może liczyć na ciepłe słowa ze strony szefowej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsola, która należy do tej samej frakcji co Tusk. Do Polski planuje przylecieć też szef Rady Europejskiej Charles Michel, jednak data wizyty nie została jeszcze ustalona. Otwarte pozostaje pytanie czy unijni urzędnicy będą chcieli rozmawiać z opozycją o systemowym łamaniu prawa w Polsce.
W piątek do Warszawy przyjeżdża unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, który ma się spotkać z szefem resortu sprawiedliwości Adamem Bodnarem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i ministrem ds. UE Adamem Szłapką.
Z komisarzem Reyndersem będziemy rozmawiać przede wszystkim o tym, jakie działania podjęliśmy w ostatnich tygodniach w Polsce
— powiedział minister Szłapka.
Komisarz Reynders jest odpowiedzialny za kwestie prawne, więc będziemy chcieli pokazać, jak skutecznie, krok po kroku, przywracamy praworządność
— dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Komisarz UE Reynders chce kandydować na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders chce kandydować na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy - informują belgijskie gazety „Le Soir” i „De Tijd”. Wiadomość potwierdził w rozmowie z portalem Politico belgijski urzędnik i członek liberałów z Ruchu Reformatorskiego (MR), partii Reyndersa. MOże to oznaczać duże szanse
Niejasna sprawa KPO
Minister Szłapka wskazał, że w wśród tematów będą poruszane m.in. tematy Krajowego Planu Odbudowy. W połowie grudnia ub.r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki. Jak przekazała 28 grudnia ub.r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Była to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.
Niestety sprawa nie jest jeszcze jasna. Wczoraj po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą wiceszefowa KE Vera Jourova Jourova stwierdziła, że wypłata pieniędzy z KPO dla Polski, nie jest jeszcze wcale przesądzona bo „zostały zablokowane” i rząd Tuska musi spełnić pewne warunki.
Żeby środki zostały odblokowane Polska musi spełnić warunki, które zostały przedstawione w czerwcu 2021 r. Jednym z nich są postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. Nie mogą uniemożliwiać podejmowania niezawisłych decyzji. W tej chwili to po stronie Polski leży zaproponowanie działań, które odblokowują te środki
— oświadczyła Jourowa.
Metsola przyleci do Tuska
W połowie lutego do Polski ma przylecieć z kolei szefowa PE ROberta Metsola. Ma sięspotkać z premierem Donaldem Tuskiem. Według wstępnego planu Metsola ma być w Warszawie 15 lutego. 16 lutego prawdopodobnie uda się do Gdańska. Metsola, która jest Maltanką, objęła kierownictwo PE na początku 2022 r. Należy do Europejskiej Partii Ludowej, frakcji której szefem był kiedyś Tusk.
W październiku po wyborach w Polsce Metsola, należąca do tej samej frakcji w PE co TUSK, wylewnie powitała go w Brukseli.
Witamy ponownie w Brukseli. Bardzo się cieszę, że udało mi się spotkać po wyborach w Polsce. Możesz liczyć na Parlament Europejski we wspólnej pracy na rzecz silnej Polski i silnej Europy.
Do Polski planuje przylecieć też szef Rady Europejskiej Charles Michel, jednak data wizyty nie została jeszcze ustalona.
Jak widać, wariant „zagranica” działa również w momencie, gdy dawna opozycja totalna objęła stery rządów.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/678732-reynders-i-metsola-beda-podziwiac-w-polsce-praworzadnosc