„Prawnicy: prezydent może ułaskawić po nieprawomocnym skazaniu” - informował portal Onet.pl po decyzji prezydenta o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w listopadzie 2015 r. W tekście dotyczącym prezydenckiego aktu łaski dziennikarze portalu powoływali się na publikacje naukowe wybitnych prawników: konstytucjonalisty prof. (wówczas jeszcze doktora) Ryszarda Piotrowskiego i prof. Tomasza Grzegorczyka, autora komentarza do Kpk.
Ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem?
Prezydent, stosując prawo łaski, nie jest związany żadnymi przepisami określającymi przesłanki tego aktu, który nie wymaga uzasadnienia. Oznacza to swobodę oceny prezydenta, który podlega w tym względzie jedynie kontroli ze strony opinii publicznej. Jednakże akt łaski nie powinien być arbitralny, społecznie niezrozumiały czy obrażający poczucie sprawiedliwości, gdyż przeczyłoby to konstytucyjnemu powołaniu prezydenta jako najwyższego przedstawiciela państwa, które jest wspólnym dobrem i demokratycznym państwem prawnym
— pisał w swojej publikacji z 2006 r. „Stosowanie prawa łaski w świetle Konstytucji RP” prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Piotrowski przywołuje też komentarz do Kodeksu postępowania karnego autorstwa prof. Tomasza Grzegorczyka, w którym pisze on, że Kodeks normuje jedynie procedurę ułaskawieniową przed sądami i Prokuratorem Generalnym, a przepisy w ogóle nie dotyczą postępowania przed organem upoważnionym do stosowania prawa łaski - czyli prezydentem. Dlatego - napisał prof. Grzegorczyk - prezydent może skorzystać z prawa łaski nie tylko bez wykorzystania tej procedury, ale nie budzi też wątpliwości, że prezydent może zastosować łaskę w ogóle z pominięciem trybu przewidzianego w Kpk, przy czym „żaden przepis ustawy zasadniczej nie wyklucza ułaskawienia przed prawomocnym skazaniem”
— wskazywał, cytując opinie wybitnych prawników portal Onet w 2015 r.
Internauci przypominają!
Gdy w ostatnich dniach politycy obecnej większości parlamentarnej próbowali przekonywać, że prezydent powinien ponownie ułaskawić ministrów Kamińskiego i Wąsika, ponieważ akt łaski z 2015 r., przed prawomocnym skazaniem, jest nieważny, parlamentarzyści PiS przywoływali m.in. podręcznik „Proces karny. Zarys systemu” prof. Stanisława Waltosia.
Teraz przypomniano nowej większości także stanowisko innych wybitnych prawników. I to w dodatku cytowane przez… portal Onet.pl, raczej niezbyt przychylny poprzedniej władzy oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Internety nie zapominają:)
Kurczaki pieczone
TSO?!?! Onet będzie siedział
Jak się jednak okazuje, nie tylko Onet zwracał uwagę na to, co w sprawie ułaskawienia mówią prawnicy.
Newsweek też
A żeby było jeszcze ciekawiej… również były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ćwiąkalski przyznał, że prezydenckie ułaskawienie z 2015 r. było zgodne z prawem.
Szanowna Pani, w jednej celi z TVN! ✌️
aja/X, Onet.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/677830-co-w-2015-ronet-pisal-o-ulaskawieniuwazne-opinie-prawnikow