Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia rozpocznie we wtorek prace nad projektem ustawy ws. finansowania różnych metod leczenia niepłodności. Jego złożenie Andrzej Duda zapowiedział podpisując w połowie grudnia ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.
W 2024 r. do Sejmu ma trafić prezydencki projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych różnych metod leczenia niepłodności. Prace nad projektem rozpocznie we wtorek prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia.
Stojący na jej czele Piotr Czauderna wskazywał, że z uwagi na duże wyzwania demograficzne, które stoją przed Polską, a jednocześnie mając na uwadze różne poglądy Polaków, prezydent chciałby, aby także inne, potencjalnie skuteczne, a dziś nie refundowane, procedury medyczne nakierowane na diagnostykę i leczenie niepłodności były finansowane ze środków publicznych.
Chodzi o to, żeby stworzyć jakąś alternatywę dla osób, które z różnych powodów z in vitro skorzystać nie chcą albo chcą zostawić in vitro na sam koniec starania się o dziecko. W środowisku lekarskim jest przekonanie, że metoda in vitro jest nazbyt często w Polsce stosowana na samym początku drogi. Na przykład w Niemczech jest tak, że zanim wejdzie się w ścieżkę procedury in vitro finansowanej publicznie, trzeba przeprowadzić diagnostykę, żeby przekonać się, czy nie ma jakiegoś innego problemu, który da się rozwiązać
— mówił szef Rady ds. Ochrony Zdrowia.
Zastrzegł, że zaproponowane rozwiązania nie będą stały w kontrze do in vitro, a raczej będą uzupełnieniem dla tej metody.
Będziemy próbowali zebrać pierwsze informacje na temat metod, które mogą zostać zaproponowane jako metody leczenia niepłodności, które zostaną wpisane do prezydenckiego projektu
— zapowiedział z kolei na antenie TV Trwam Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.
Jak zapowiedział, Rada na wtorkowym posiedzeniu zajmie się wstępną identyfikacją metod leczenia niepłodności, które mogłyby być Polsce finansowane ze środków publicznych. Kolejnym krokiem - mówił - będzie napisanie projektu ustawy w tej sprawie.
tkwl/PAP/X/prezydent.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/677272-w-kprp-ruszaja-prace-nad-projektem-dotleczenia-nieplodnosci