Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych zgłoszono poprawki do projektu ustawy budżetowej na 2024 r. w części dotyczącej Kancelarii Sejmu i Senatu. Budżety jednostek mają zostać zwiększone o 20 proc. Środki mają być rzekomo przeznaczone na pokrycie wzrostu wynagrodzeń pracowników. Tymczasem, politycy koalicji pod wodzą Tuska sugerują możliwość obcięcia budżetu Kancelarii Prezydenta!
Więcej środków dla kancelarii Sejmu i Senatu?
Pod koniec grudnia Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych pozytywnie oceniła projekt ustawy budżetowej na rok 2024 w częściach dotyczących Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu i Krajowego Biura Wyborczego. Posłowie sugerowali wówczas konieczność złożenia poprawki do planów budżetowych Kancelarii Sejmu i Senatu, które zwiększyłyby podwyżkę wynagrodzeń urzędników kancelarii z planowanych 12,3 proc. do 20 proc.
Poprawki do projektów budżetu Kancelarii Sejmu i Senatu złożył przewodniczący komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO). Zgodnie z nimi, budżet Kancelarii Sejmu ma być zwiększony o prawie 8,5 mln zł, a Kancelarii Senatu o 3,5 mln zł. Środki mają pochodzić z rezerwy celowej. Ma być z nich sfinansowany wzrost wynagrodzeń urzędników kancelarii o 20 proc. (wobec 12,3 proc. podwyżki planowanej w projekcie).
Urbaniak powiedział, że przewidziane podwyżki nie dotyczą uposażeń parlamentarzystów i najwyższych stanowisk w kancelariach.
Mniejszy budżet Kancelarii Prezydenta?
Komisja ma się także zająć budżetem Kancelarii Prezydenta. Z medialnych doniesień wynika, że politycy KO mówią o obcięciu wydatków na Kancelarię Prezydenta RP.
Nie wykluczam, że w związku z licznymi postulatami, głównie w dziedzinie zdrowia, będziemy - głównie w ustawie budżetowej - szukali jeszcze dodatkowych środków, oszczędzając na niektórych instytucjach i administracji
— mówił premier Donald Tusk.
Poprawki mają być poddane pod głosowanie na piątkowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie o projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 do 5 stycznia. Na 10 stycznia planowane jest drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić 12 stycznia. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewidziano, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/676993-ko-chce-zwiekszyc-budzety-kancelarii-sejmu-i-senatu-a-kprp