Senator Stanisław Karczewski skierował do ministra kultury w rządzie Donalda Tuska, Bartłomieja Sienkiewicza, oświadczenie senatorskie. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zadał w dokumencie szereg pytań dotyczących działań podjętych przez szefa MKiDN wobec mediów publicznych. „Od przeszło tygodnia tj. od czasu niejasnej próby powołania nowych członków zarządu ww. instytucji z pominięciem zapisów ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Polacy nie mają możliwości oglądania serwisów informacyjnych w mediach publicznych” – podkreślił senator Karczewski.
Atak ekipy Tuska na media publiczne
Przypomnijmy, że Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, nielegalnie odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister nielegalnie powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na „nielegalnie przejęte media publiczne”.
Sienkiewicz poinformował, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Sienkiewicz zakomunikował też, że podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
Szereg pytań do ministra kultury
Senator Stanisław Karczewski poinformował w mediach społecznościowych, że skierował do ministra kultury oświadczenie senatorskie, w którym zadał szereg pytań dotyczących sytuacji w mediach publicznych.
Od przeszło tygodnia tj. od czasu niejasnej próby powołania nowych członków zarządu ww. instytucji z pominięciem zapisów ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Polacy nie mają możliwości oglądania serwisów informacyjnych w mediach publicznych
— podkreślił senator Karczewski dodając, że prosi o pilną odpowiedź na zadane pytania.
1. Kiedy (z podaniem dokładnej daty i godziny), gdzie i w czyjej obecności odbyły się czynności notarialne ws. Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń PAP, TVP oraz Polskiego Radia? Czy Pan brał w nich udział? 2. Kiedy (z podaniem dokładnej daty i godziny), gdzie i w czyjej obecności odbyły się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia PAP, TVP oraz Polskiego Radia? Czy Pan Minister brał w nich udział? 3. Kiedy (z podaniem dokładnej daty i godziny), gdzie i w czyjej obecności odbyły się ostatnie posiedzenia Rad Nadzorczych PAP, TVP oraz Polskiego Radia?
— pytał senator PiS.
Działania przeczące idei demokracji
Polityk poprosił też o dołączenie do odpowiedzi kopie protokołów.
Mając na uwadze doniesienia medialne (zdjęcia, nagrania, video) proszę także o informację, kto zlecił wynajęcie oraz kto finansował firmę ochroniarską, której pracownicy podejmowali w ostatnich dniach działania w PAP oraz TVP
— dodał Stanisław Karczewski.
Polityk PiS zaapelował też o natychmiastowe wyjaśnienie przez Sienkiewicza obecnej sytuacji w mediach publicznych.
Jako polityk i senator z ramienia PiS nie zgadzam się, by Polki i Polacy byli ograniczani we własnym wyborze kanałów informacyjnych i narzucania im sposoby uzyskiwania informacji o świecie. Jest to niezgodne z przepisami obowiązującej w Polsce konstytucji oraz zaprzecza wszelkim ideom demokracji
— podkreślił senator Stanisław Karczewski.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/676449-senator-karczewski-zadaje-sienkiewiczowi-istotne-pytania