„Najważniejszym kamieniem milowym była zmiana rządu w Polsce” - stwierdził w rozmowie z Polsat News europoseł Lewicy Leszek Miller. Na początku były premier pomylił „kamień milowy” z „kamieniem węgielnym”, jednak później przyznał wprost, że sami unijni urzędnicy „dają do zrozumienia”, iż to właśnie zmiana władzy w Polsce przesądziła o wypłacie pieniędzy. Miller przyznał też, że 5 mld, które wpłynęły do Polski, to zasługa poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego.
5 mld z KPO zasługą Tuska czy Morawieckiego?
Politycy ugrupowań tworzących obecny rząd, kiedy Komisja Europejska blokowała wypłatę środków z KPO dla Polski, de facto zmieniając zasady w trakcie gry (kiedy tylko z Brukseli napływały informacje, że nasz kraj wkrótce otrzyma środki przeznaczone na niwelowanie skutków gospodarczych pandemii koronawirusa, lewicowo-liberalna większość w PE organizowała debaty przeciwko Polsce, domagała się zablokowania nam środków z KPO, a nawet próbowała szantażować przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen), nieustannie atakowali w tej sprawie rząd Zjednoczonej Prawicy.
Gdy po zmianie władzy do Polski wpłynęło 5 mld z KPO, nowy-stary premier Donald Tusk natychmiast odtrąbił sukces. Nie wspomniał jednak, że był to sukces jego poprzednika, ponieważ to rząd premiera Morawieckiego negocjował te środki.
Miller przyznaje rację Morawieckiemu?
Przyznał to nawet europoseł Lewicy, wybrany z list KE i w ostatnich latach sympatyzujący z premierem Donaldem Tuskiem Leszek Miller.
Decyzja o zwolnieniu tych pieniędzy zapadła jeszcze za czasów rządu pana premiera Morawieckiego. Natomiast pan premier Donald Tusk już w imieniu swojego rządu złożył kolejny wniosek - o 7 mld, ale te 7 mld musi przejść przez wszystkie surowe sprawdziany, bo trzeba spełniać kamienie milowe
— powiedział Miller w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Polsat News.
Te 5 mld mogło wpłynąć jeszcze z inspiracji poprzedniego rządu, bo nie wymagało kamieni milowych
— podkreślił były premier.
Proszę bardzo, Leszek Miller, który jest znanym zwolennikiem Donalda Tuska, tu przyznaje rację panu premierowi Morawieckiemu
— zwrócił uwagę Rymanowski.
Dopytywany, czy można w takim razie powiedzieć, że jest to zasługa premiera Morawieckiego, gość Polsat News doprecyzował:
Zasługa w ten sposób, że premier złożył poprawnie wniosek.
„Kamień milowy” był tylko jeden?
Co musi zrobić Polska, aby uzyskać kolejne środki? Według Leszka Millera, warunkiem jest „naprawa wymiaru sprawiedliwości”. Europoseł ocenił, że takie działanie nie musi wymagać reform.
Powiem wprost, bez owijania w bawełnę. Najważniejszym kamieniem węgielnym to była zmiana rządu
— powiedział w pewnym momencie gość Polsat News.
Węgielnym czy milowym?
— dopytywał Rymanowski.
Najważniejszym kamieniem milowym była zmiana rządu w Polsce
— poprawił się Miller.
Czyli mówi pan to, czego urzędnicy europejscy nie chcą powiedzieć oficjalnie?
— zapytał prowadzący.
Nie, oni też to mówią albo przynajmniej dają do zrozumienia
— odpowiedział Leszek Miller.
Europarlamentarzysta doprecyzował, że w ocenie Komisji Europejskiej poprzednie władze Polski nie gwarantowały zmian w systemie sprawiedliwości.
Co więcej te władze działały przeciwko Unii Europejskiej. Zmienił się rząd, są nowe władze i w związku z tym zmieniło się podejście
— podkreślił Miller.
Były premier, który szczyci się tym, że wprowadził Polskę do Unii Europejskiej (pytanie, czy do takiej jak obecnie, o czym często przypominają politycy Zjednoczonej Prawicy) najnormalniej w świecie przyznał, że brukselscy urzędnicy, których władza nie pochodzi z demokratycznego wyboru, mogą zwalczać pochodzący z demokratycznego wyboru rząd państwa członkowskiego i wstrzymując fundusze doprowadzić do jego zmiany. Leszek Miller najwyraźniej nie widzi w takim rozwiązaniu nic niepokojącego.
Inna sprawa - skoro „naprawa wymiaru sprawiedliwości” według Millera nie musi wymagać reform, to ciekawe, co zrobi KE, gdy rząd Tuska zabierze się do tej „naprawy” w taki sposób, jak do zmian w mediach publicznych. Czy z praworządnością będzie wówczas wszystko w porządku?
aja/Polsat News, X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/676298-miller-glownym-kamieniem-milowym-byla-zmiana-rzadu-w-polsce