„Trzeba to zignorować; prezydent nie będzie nam blokował budżetu” - oświadczył poseł Polski 2050-TD Ryszard Petru, pytany o weto Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej i o złożony w środę prezydencki projekt. „Telewizji publicznej nie da się naprawić; od dawna jestem za likwidacją” - powiedział optując za jej odchudzeniem i odebraniem jej wysokich dotacji państwa.
23 grudnia wieczorem prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne.
Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa
- uzasadnił prezydent. Zapowiedział także złożenie do Sejmu własnego projektu, dotyczącego m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. W środę prezydencki projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 trafił do Sejmu.
„Prezydent nie będzie nam blokował budżetu”
Poseł Polski 2050-TD Ryszard Petru, zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, jaka będzie odpowiedź na weto Andrzeja Dudy i prezydencką inicjatywę, odparł, że „trzeba to zignorować”.
Prezydent nie będzie nam blokował budżetu
— dodał.
Przypomnę, że konstytucja nie pozwala mu blokować ustawy budżetowej
— podkreślił Petru.
Jego zdaniem „najlepiej byłoby wprowadzić autopoprawkę, gdzie zapisy z ustawy okołobudżetowej znalazłyby się w budżecie i dzięki temu prezydent Andrzej Duda nie mógłby nic zrobić”.
Petru: TVP - jestem za likwidacją
Pytany o pomysł likwidacji TVP, o którym pisał wcześniej m.in. na portalu X, Ryszard Petru oświadczył, że „od dawna jest za (jej - przyp. red.) likwidacją”.
Uważam, że jak coś jest bardzo popsute, to remont jest dużo droższy i nie ma możliwości pełnej naprawy
— dodał.
Wolałbym, żeby był fundusz misji publicznej i poszczególne redakcje, telewizje, „internety” - wszystkie one by zgłaszały wnioski o dotacje i realizowały misje publiczną w kulturze, w historii, w informacji, ale to jest mój autorski projekt
— podkreślał.
To, co się dzieje z telewizją publiczną, to, że w naturalny sposób staje się łupem politycznym, jest sygnałem, że tego się nie da naprawić
— powiedział Petru.
„Telewizja musi się odchudzić”
Polityk przyznał, że jest przeciwko, aby dotacja dla TVP była w „tak olbrzymiej” kwocie 3 mld zł. „To jest błąd” - stwierdził, dodając, że „telewizja musi się odchudzić”.
Prywatne radiostacje, telewizje - nikt nie dostaje takich dotacji. Nie ma powodu, żeby takie dotacje, w takiej skali były. Ma budynki, ma zbyt wielu pracowników - jest w stanie się odchudzić
— wskazał.
„Z tymi, którzy protestują, nie ma się co patyczkować”
Petru został też zapytany o wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który dziś złożyli posłowie PiS.
PiS musi zaznaczyć, że istnieje, że ma jakiś program
— ocenił.
Pan Bartłomiej Sienkiewicz ma przed sobą wielkie zadanie - uporządkować sytuację w telewizji publicznej, przeciąć ten temat
— dodał.
Uważam, że z tymi, którzy protestują, nie ma się co patyczkować i trzeba to zamknąć. Telewizja musi być rzetelna
— powiedział.
Hołownia: Prezydencki projekt do konsultacji. Sejm zajmie się nim zgodnie z harmonogramem
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował dziś, że „prezydencki projekt ustawy zostanie skierowany do konsultacji oraz przesłany Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, celem przedstawienia stanowiska rządu”.
Prezydenckie weto zostanie rozpatrzone przez Sejm. Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się zatem w dniach 10-11 stycznia 2024 roku
— przekazał.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/676084-buta-petru-weto-prezydenta-i-jego-projekt-zignorowac