„Czy planowana jest sprzedaż Lasów Państwowych lub gruntów z ich zasobów? Czy planowana jest zmiana ustawy o lasach, czy rząd Tuska będzie sprzedawał ziemie z zasobów Skarbu Państwa, aby zasilać deficyt budżetowy?” - takie pytania zadał w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Sałek. Czy doczekał się odpowiedzi?
Lasy Państwowe a deficyt budżetowy
W czwartek w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Sałek zwrócił uwagę na pewne niepokojące sygnały w związku z deficytem budżetowym. Były doradca prezydenta RP ds. środowiska i polityki klimatycznej, który wielokrotnie ostrzegał przed zakusami Brukseli na polskie lasy, zadał w Sejmie kilka pytań dotyczących tego, czy przypadkiem właśnie Lasy Państwowe nie padną ofiarą deficytu o 20 mld wyższego niż zakładał rząd premiera Mateusza Morawieckiego.
To taka moda na wyłączanie sygnału, bo ja też miałem pytanie zadawać na końcu, ale zadam na początku.Mianowicie, kiedy ostatni raz zdarzyło się, żeby sygnał w TVP został wyłączony, po 1989 r. To jest pytanie do całego rządu
— powiedział poseł Sałek w swoim wystąpieniu.
Następnie przeszedł do tematu związanego z pytaniami, które chciał zadać właściwym ministrom.
Deficyt, który jest zwiększony w porównaniu do projektu budżetu, który przedstawił pan premier Morawiecki, wynosi 20 mld zł. Tak lekką ręką, nagle się okazało, że o te 20 mld zł państwo będą bardziej Polskę zadłużać
— zauważył.
Stwierdziwszy nieobecność na sali plenarnej ministra finansów Andrzeja Domańskiego, skierował trzy pytania do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski:
Czy MF będzie zabierać pieniądze z działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe? To jest pierwsze pytanie.
Czy planowana jest sprzedaż Lasów Państwowych lub gruntów z ich zasobów? Czy planowana jest zmiana ustawy o lasach, czy rząd Tuska będzie sprzedawał ziemie z zasobów Skarbu Państwa, aby zasilać deficyt budżetowy?
Czy Państwo będą chcieli przesunąć Lasy Państwowe i zrobić z nich jednostkę finansów publicznych?
Na żadne z tych pytań nie usłyszeliśmy odpowiedzi @hennigkloska. Czy @MF_GOV_PL będzie zabierać pieniądze z działalności @LPanstwowe? Czy planowana jest sprzedaż Lasów Państwowych lub gruntów z zasobów Lasów Państwowych? Czy planowana jest zmiana ustawy o lasach?
Hennig-Kloska mówiła o wszystkim, tylko nie o lasach
Minister Hennig-Kloska zabrała głos nieco ponad godzinę później. Wyraziła zadowolenie, że z mównicy padły również pytania na tematy dotyczące działalności kierowanego przez nią MKiŚ.
Odniosła się m.in. do pytania o środki na likwidację odpadów, dziękując przy tym ministrowi finansów, „że w tak trudnym budżecie” znalazły się dodatkowe środki na ten cel. Szczegółowo wyliczyła, jakie kwoty zostały przeznaczone na ten cel. Później przekonywała, że jeśli chodzi o likwidację nielegalnych składowisk odpadów, państwo „nienależycie wspierało jednostki samorządu terytorialnego”.
Pochyliła się także nad kwestią dodatkowych środków na Inspekcje Ochrony Środowiska oraz zwiększeniem parków narodowych.
Czy „wymigała się” od odpowiedzi na pytania o Lasy Państwowe?
aja/sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/675734-rzad-tuska-podniesie-reke-na-lasy-pytania-posla-salka