Przed siedzibą Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie zorganizowano protest w obronie TVP. Na miejscu pojawił się m.in. Mateusz Morawiecki, były premier. Demonstracje przeprowadzono też w innych miejscach Polski.
Oszuści!
— skandowali uczestnicy protestu.
Precz z komuną!
— to inne hasło skandowane przez protestujących.
Biorący udział w zgromadzeniu zaśpiewali hymn Polski.
Policja odgradza uczestników protestu od siedziby TVP.
Wiec formalnie już się zakończył, jednak mimo to wciąż na miejscu są ludzie z biało-czerwonymi flagami.
Protesty w obronie mediów publicznych zorganizowano także w innych miastach.
Protest przed siedzibą oddziału TVP w Opolu
Pod siedzibą oddziału TVP w Opolu w środę zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, które protestują przeciwko sposobowi przejęcia mediów publicznych. Wcześniej dyrektor oddziału TVP poinformował o odcięciu sygnału.
W środę dyrektor ośrodka TVP Opole poinformował o odcięciu sygnału nadawanego przez telewizję regionalną. O godzinie 17.00 pod budynek ośrodka przy ulicy Szpitalnej w Opolu przyszło kilkadziesiąt osób, które protestują przeciwko sposobowi przejęcia mediów publicznych przez nową władzę.
Nie zgadzamy się na siłowe przejmowanie mediów i instytucji, które z mocy ustaw pełnią tak ważne dla kraju i społeczeństwa funkcje, jak media publiczne. Domagamy się przestrzegania prawa i zasad przyzwoitości wobec ich pracowników i zapewniamy, że tak jak manifestowaliśmy w przeszłości w obronie telewizji „Trwam”, tak teraz będziemy bronili wolności mediów publicznych przed zakusami polityków
— powiedział Ryszard Szram, przewodniczący Klubów Gazety Polskiej w Opolu.
Na miejscu są policjanci, jednak nie było żadnej interwencji. W sąsiedztwie protestujących zebrała się grupa kilkunastu osób popierających zmiany w mediach. Jak powiedział PAP Marcin Majszczyk, związany z opolskim środowiskiem lewicy, chcą przekazać manifestującym termosy z kawą i karimaty, by „w godny sposób mogli kontynuować protest pod ośrodkiem telewizji”.
Ponad sto osób uczestniczyło w pikiecie przed siedzibą TVP3 Lublin
Ponad sto osób uczestniczyło w środę wieczorem w pikiecie przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP, sprzeciwiając się zmianom w mediach publicznych oraz wyłączeniu sygnału TVP 3 Lublin. Wzięli w niej udział m.in. działacze PiS i przewodniczący lubelskiej Solidarności.
Wśród ponad stu uczestników demonstracji przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP Lublin przy ul. Raabego byli m.in. lokalni politycy PiS, przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Król oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, który jest przewodniczącym Rady Programowej oddziału terenowego TVP3 w Lublinie.
My jako Rada Programowa prześlemy wezwanie do jak najszybszego wznowienia i przywrócenia sygnału telewizji TVP 3 Lublin, włączenia strony internetowej. Jednoznacznie potępiamy te bezprawne metody ograniczania wolności mediów oraz wszelkie próby odbierania Polakom dostępu do informacji, bo tak to odczytujemy. To jest robione po to, żebyśmy nie wiedzieli, co się w Polsce dzieje
— mówił podczas pikiety.
Uczestnicy skandowali hasła: „wolne media”, „precz z komuną”. Mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz flagi Solidarności. W swoich wypowiedziach krytykowali wyłączenie nadawanie kanału TVP Info oraz kanałów ośrodków regionalnych TVP3. Pikieta zakończyła się po ok. 40 minutach odśpiewaniem hymnu Polski.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy tych spółek.
tkwl/X/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/675376-manifestacje-w-obronie-tvp-w-calej-polsce-zdjecia