„Wpłynęło do Sejmu coś, co jest godne standardów komunistycznych” - powiedział prof. Przemysław Czarnek, odnosząc się do projektu uchwały ws. przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.
Sejm zajął się w pierwszym czytaniu poselskim projektem uchwały ws. przywrócenia ładu oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Projekt wpłynął do Sejmu we wtorek.
Projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł KO Bogdan Zdrojewski.
Prof. Czarnek: To standardy komunistyczne
Wpłynęło do Sejmu coś, co jest godne standardów komunistycznych
— podkreślił prof. Czarnek.
Sam pan marszałek powiedział dzisiaj, że jest to uchwała, która jest tylko opinią Sejmu. Ona nie wywołuje skutków prawnych takich jak ustawa. Mam więc pytanie, na jakiej podstawie chcecie obligować ministra kultury i dziedzictwa narodowego do tego, żeby w tzw. okresie przejściowym, do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych podjął odpowiednie działania. Chcecie państwo go zobowiązać to takiego samego działania, które podjął w 2014 roku, kiedy podległe mu ABW wchodziło, żeby spacyfikować redakcję „Wprost”?
– podkreślił prof. Czarnek.
Poseł PiS poprosił też marszałka o zmianę sposobu prowadzenia obrad i „pozwolenie premierowi na wyjaśnienie, dlaczego wbrew swoim zapewnieniom, które są w protokole z ostatniego posiedzenia, nie dał nam żadnych pisemnych odpowiedzi na pytania zadane z tej mównicy”.
Panie premierze, kampania się skończyła, pora skończyć kłamać. Nie ma sensu więcej. Już pan oszukał Polaków, nas pan nie oszuka
– wskazał prof. Czarnek.
Marszałek Hołownia jak ma to w zwyczaju, wykorzystał sytuację do robienia show i stwierdził, że nie zmieni sposobu prowadzenia obrad, bo musiałoby to oznaczać zmianę marszałka Sejmu, ponieważ on inaczej obrad prowadzić nie potrafi.
Co znajduje się w projekcie uchwały?
W projekcie uchwały napisano, że Sejm, kierując się zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym „uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji”. Sejm uznaje także, że „stan ten jest nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.”.
Sejm w projekcie wzywa „wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową”.
W szczególności wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek realizujących misję publiczną radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. do podjęcia niezwłocznie działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale i zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym — tj. do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych
— napisano w projekcie.
Dodano, że Sejm zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa”.
W projekcie uchwały przypomniano „niewykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku, który uznał za niekonstytucyjne powierzenie Radzie Mediów Narodowych powoływania i odwoływania władz mediów publicznych, przy jednoczesnym pozbawieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w tych procesach”.
W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że publiczna radiofonia i telewizja oraz PAP w dwóch poprzednich kadencjach Sejmu stały się „wyłącznie partyjnym nośnikiem przekazu realizującym w wyjątkowo jednoznaczny sposób propagandowe zadania na rzecz rządu i szeroko pojętego obozu władzy”.
Pomimo wygranych przez demokratyczną opozycję wyborów parlamentarnych oraz objęcia rządu przez nową koalicję (…) publiczna radiofonia i telewizja oraz PAP nadal prowadzą nieustanną kampanię na rzecz poprzedniego obozu politycznego (…), przekazując społeczeństwu całkowicie zafałszowany obraz rzeczywistości, pozbawiony jakiegokolwiek obiektywizmu, rzetelności, czy uczciwości
— wskazano.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/675140-uchwala-ws-mediow-czarnek-komunistyczny-standard