W środę o godz. 11.30 w Belwederze odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego; tematami - sytuacja na Ukrainie, możliwości wsparcia ukraińskiego wojska oraz reforma systemu kierowania polską armią - powiedział szef BBN Jacek Siewiera w Radiu ZET.
Siewiera zapytany we wtorek w rozmowie z Radiem ZET o zaplanowane na środę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wskazał, że odbędzie się ona w Belwederze o godz. 11.30. Przypomniał, że w piątek BBN rozesłało zaproszenia do uczestników Rady.
Wojna na Ukrainie
Pytany o najważniejsze tematy, o których uczestnicy RBN będą dyskutować, szef BBN wskazał, że „to na pewno kwestia sytuacji bezpieczeństwa, związana z sytuacją na froncie na Ukrainie, również z aspektem bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli możliwościami wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy w obronie swojego terytorium”. Dopytywany Siewiera przyznał, że obecnie na froncie „inicjatywa znajduje się po stronie rosyjskiej”.
Reformy systemu kierowania i dowodzenia armią
To również kwestia reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy reformującej ten system
— dodał. Wskazał na przygotowany w KPRP projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa dotyczący trzech obszarów - funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem państwa, planowania obronnego i najważniejszych dokumentów w tym zakresie oraz struktur dowodzenia w Wojsku Polskim.
Kto otrzymał zaproszenie?
Jacek Siewiera przekazał zaproszenia na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w środę 20 grudnia marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi i szefom MON, MSZ, MSWiA, MAP, liderom klubów i koła parlamentarnego oraz Szefowi Sztabu Generalnego - poinformował BBN w piątek.
Szef BBN, przekazał zaproszenia marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej oraz premierowi Donaldowi Tuskowi. Ponadto zaproszenia otrzymali szefowie resortów związanych z bezpieczeństwem państwa: wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef MSZ Radosław Sikorski, Szef MAP i zarazem lider parlamentarnego klubu KO Borys Budka oraz minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
Zaproszenia otrzymali też liderzy wszystkich klubów i koła parlamentarnego: lider koła PiS Mariusz Błaszczak, szef klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń, szef klubu PSL Krzysztof Paszyk, szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, szef klubu Konfederacji Stanisław Tyszka i szef koła Kukiz‘15 Paweł Kukiz.
Na RBN zaproszeni zostali również szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, sekretarz stanu w KPRP Małgorzata Paprocka i szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Zaproszony został również Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/675079-znamy-dokladna-godzine-rozpoczecia-rbn-jakie-tematy