Prezesi narodowych banków Rumunii i Bułgarii przesłali listy do Adama Glapińskiego. Szefowie kluczowych instytucji finansowych tych dwóch europejskich państw wspierają stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Prezes Narodowego Banku Rumunii zwraca w swoim liście uwagę na znaczenie niezależności krajowego banku centralnego.
Dziękuję za listy wyrażające obawy dotyczące niezależności Narodowego Banku Polskiego Polski. W Narodowym Banku Rumunii, zarówno ja, jak i Rada Dyrektorów podkreślaliśmy znaczenie niezależności krajowego banku centralnego dla skutecznego wypełniania jego mandatu, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony rządu lub sektora prywatnego. Pod tym względem. Mam tu na myśli art. 130 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którym m.in. rządy państw członkowskich nie dążą do wywierania wpływu na członków organów decyzyjnych Europejskiego Banku Centralnego lub krajowe banki centralne w wykonywaniu swoich zadań. Przypominam o fundamentalnej roli banku centralnego w utrzymywaniu stabilności cen, kontrolowaniu inflacji, utrzymywaniu stabilności waluty krajowej oraz pilnowaniu stabilności i rozwoju krajowego systemu finansowego i jestem przekonany, że Pana bogata wiedza akademicka i wieloletnie doświadczenie jako doktora nauk ekonomicznych, będzie w dalszym ciągu wnosić istotny wkład w proces decyzyjny w Narodowym Banku Polskim w kolejnych latach, aż do zakończenia Pana drugiej kadencji na stanowisku Prezesa w 2028 r. Na koniec mojego listu chciałbym wyrazić uznanie dla doskonałej wieloletniej współpraca naszych instytucji oraz historycznych więzi łączących nasze kraje. Wyrażam głębokie przekonanie, że nasza przyjaźń będzie kontynuowana w przyszłości
– pisze Mugur Isarescu.
List prezesa bułgarskiego banku centralnego
Prezes Narodowego Banku Bułgarii przypomina o przepisach chroniących prezesów banków centralnych przed zwolnieniem.
Dziękuję za listy z 24 listopada i 12 grudnia 2023 r. Pragnę poinformować, że Narodowy Bank Bułgarii w pełni podziela opinię Komisji Europejskiego Banku Centralnego, wyrażoną przez przewodniczącą Lagarde w jej liście do Pana. Wymóg niezależności banku centralnego zawarty w prawie pierwotnym Unii Europejskiej odzwierciedla ogólnie panujący pogląd, że głównemu celowi, jakim jest stabilność cen, najlepiej służy w pełni niezależna instytucja z dokładnie określonym mandatu. Artykuł 14.2 Protokołu w sprawie Statutu ESBC i EBC chroni prezesów banków centralnych przez arbitralnym zwolnieniem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł już, że tak jest właściwy na mocy tego przepisu do rozpoznania i rozstrzygnięcia skargi wniesionej przeciwko osobie tymczasowej zakaz wykonywania obowiązków Prezesa Narodowego Banku Centralnego. Przestrzeganie zasady niezależności banku centralnego jest sprawą najwyższej wagi.
– pisze Dimitar Radev.
Mly/nbp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/674960-wsparcie-dla-prezesa-glapinskiego-z-rumunii-i-bulgarii
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.